Kosova Cumhurbaşkanı Osmani, azınlıktaki toplulukların sorunlarını dinledi

Kosova Cumhurbaşkanı Vjosa Osmani, Topluluklar Danışma Konseyi’nin (TDK) toplantısına başkanlık etti.

Cumhurbaşkanlığına bağlı TDK’da Kosova’da yaşayan azınlıktaki topluluk temsilcilerinin sile getirdikleri sorun ve sıkıntıları dinleyen Osmani, ulusal  mensubiyetten bağımsız olarak istihdam, Kosova toplumunun eşsiz manevi, entelektüel, tarihi ve kültürel değerlerini temsil eden çok dilli karakterinin korunması ve uygulanmasının, günlük öncelikler ve taahhütlerden bazıları olduğunu belirtti.

TDK üyeleriyle  ile yaptığı toplantıda Cumhurbaşkanı  Osmani, bu mekanizmanın topluluklara yasama girişimlerinde yer alma ve bunun sonucunda Kosova’daki konumlarını ilerletme fırsatı verdiğini vurguladı.

Ayrıca Başkan Osmani, Cumhurbaşkanlığının diğer kurumlarla sürekli toplantılar yaptığını vurgulayarak, bu Konseyin tavsiyelerinin uygulanmasını talep etti.

Başkan Osmani, “Sürdürülebilir ekonomik kalkınma ve herkesin potansiyelinin gerçekleştirilmesi için esaslı bir ön koşul olarak, mensubiyetine bakılmaksızın tüm Kosova vatandaşlarının haklarını yerine getirmek amacıyla eşit istihdam fırsatlarını sağlamak bizim günlük taahhüdümüzdür” diye vurguladı.

Kosova Cumhuriyeti’nde resmi dillerde duyuruların yayınlanması sırasında dil ve hakların uygulanması konusuna ilişkin Cumhurbaşkanı Osmani, bunların öncelikli olduğunu ve özellikle Savunma bakanlığı  ve Kosova Polis Teşkilatı olmak üzere,  Bakanlıklar  nezdinde somut sonuçların yakında beklendiğine dikkat çekti.

Cumhurbaşkanına göre, çoğunlukta olmayan topluluklar ancak bu şekilde potansiyellerini ortaya çıkarabilirler.

Topluluklar Danışma Konseyi toplantısında, topluluklarla ilgili bazı öneriler ve diğer konular tartışıldı.Kosovaport

Read Previous

Macaristan Büyükelçiliği, Macar-Türk kültür mirasının tanıtımı için Ankara’da şehir turu düzenledi

Read Next

Milli kürekçiler, Balkan Şampiyonası’nda 16 madalya kazandı