Kosova Cumhurbaşkanı Vjosa Osmani, Almanya Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier tarafından kabul edildi.

Almanya ziyareti kapsamında, mevkidaşı Steinmeier tarafından kabul edilen Cumhurbaşkanı Osmani, yeni tanımalar ve uluslararası üyelikler  konusunda destek talebinde bulundu.

Cumhurbaşkanı Osmani, “Almanya, AB entegrasyon süreci, uluslararası örgütlere üyelik ve özellikle lobicilik faaliyetleri ile vize muafiyeti alanlarında Kosova’ya destek sundu. Vize muafiyeti talebimizde güçlü bir sese ihtiyacımız var ve Almanya’dan daha güçlü bir ses yok. Vize muafiyeti için gerekli olan tüm kriterleri karşıladık. Almanya’nın bu süreçte desteğini bekliyoruz” dedi.

“AB genişleme süreci ile Berlin Süreci’ne paralel olmayı hedefleyen ve Batı Balkan devletlerinin eşit katılımı ilkesini baltalayan hiçbir fikir Kosova Cumhuriyeti’nin desteğini alamayacaktır” diyen Cumhurbaşkanı Osmani, Berlin Süreci’nin Batı Balkanlar’ın Avrupa perspektifi için önemli bir itici güç olarak değerlendirdi.

Cumhurbaşkanı Osmani ayrıca, mevkidaşı Steinmeier’e Kosova’nın Almanya’dan gelen doğrudan yatırımları artırmak istediğini de iletti.

Kaynak: Kosovaport

Önceki Haber

Merkel: Kuzey Makedonya ve Arnavutluk, AB tarafından verilen bütün ödevleri yerine getirdi

Sonraki Haber

Bosna Hersek’teki Uluslararası Belgesel Film Festivali’nde AJB Ana Ödülü’nün sahibi ‘Bekle Beni’ oldu