Kosova Cumhurbaşkanı Osmani, ABD Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Chollet ile görüştü

Kosova Cumhurbaşkanı Vjosa Osmani, ABD Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Derek Chollet’i kabul etti.

Cumhurbaşkanlığından yapılan açıklamaya göre, Osmani, görüşmede, ABD’nin diyalog sürecine aktif katılımının, Kosova halkının yararına başarılı bir sonuç elde edebilmek için belirleyici olacağına vurgu yaptı.

Açıklamada, “Kosova, ABD ile koordineli şekilde, tam kararlılıkla yapıcı bir taraf olarak anlaşmaya varılmasına katkıda bulunacak önerilerde bulunmaya hazırdır.” ifadelerine yer verildi.

Sırbistan’ın Rusya ile olan yakınlığının sadece Kosova için değil, Avrupa-Atlantik ittifakı için de oluşturduğu tehlikeyi dile getiren Osmani, Sırbistan’ın Rusya’nın desteğiyle bölgede sürdürülebilir barışı tehdit eden bir güç olmaya devam ettiğini belirtti.

Osmani, merkezinde karşılıklı tanınmanın olması gereken nihai anlaşmanın, bölgede sürdürülebilir ve uzun vadeli barışı sağlamayı amaçladığını söyledi.

Görüşmede ayrıca Kosova’nın ana müttefiki olan ABD ile arasındaki mükemmel ilişkiler ve iki ülke arasındaki işbirliğini daha da güçlendirme konusundaki kararlılık teyit edildi.

Ülkedeki temasları kapsamında, Başbakan Albin Kurti ve muhalefet liderleriyle de bir araya gelecek Chollet, yarın Sırbistan’ı da ziyaret ederek, iki ülke arasında kapsamlı bir anlaşmaya varılabilmesi için görüşmeler gerçekleştirecek.

Kosova-Sırbistan müzakereleri

AB, Kosova ile Sırbistan’ın birliğe entegrasyon sürecinin ilerlemesi için iki ülke arasındaki sorunları giderebilecek nihai bir anlaşmaya varılmasını şart koşuyor.

Taraflar, son olarak ABD ile AB’nin tüm üyeleri tarafından desteklenen, kamuoyunda Fransız-Alman planı olarak bilinen metin üzerinde müzakere ediyor.

Medyaya sızdırılan plana göre, Kosova’nın, ülkede çoğunlukla Sırpların yaşadığı belediyelerde Sırp Belediyeler Birliğinin kurulmasına izin vermesi gerekiyor.

Sırbistan’dan ise Kosova’nın toprak bütünlüğüne saygı göstermesi ve uluslararası kuruluşlara üye olmasına izin vermesi talep ediliyor.

Kosova Başbakanı Albin Kurti, “müzakereler için iyi bir temel” olarak nitelendirdiği planın, Sırbistan tarafından reddedildiğini bildirmişti.

AB yetkilileri, Fransız-Alman planı müzakerelerinin ilkbahar aylarında tamamlanmasını umuyor.

AA

Read Previous

Hırvatistan, Çinli yolculara kısıtlayıcı Kovid-19 önlemleri uygulamayacak

Read Next

Avrupa enerji krizinde kömüre yöneldi