Batı Balkanlar turu kapsamında Kosova’yı ziyaret eden Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Cumhurbaşkanı Vjosa Osmani tarafından kabul edildi.

Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Batı Balkanlar turu kapsamında Kuzey Makedonya ve Arnavutluk ziyareti ardından bugün Kosova’ya geldi. Leyen, Kosova ziyareti kapsamında ilk olarak Cumhurbaşkanı Vjosa Osmani tarafından kabul edildi. Leyen ile gerçekleştirdiği görüşmede Cumhurbaşkanı Osmani, Kosova’nın geleceğinin Avrupa Birliği’nde olduğuna vurgu yaparak, “AB, Kosova’nın da bir parçası olduğu Batı Balkanların entegrasyonu için net bir stratejiye sahip olmalıdır.

Bu süreçte yaşanan gecikmeler AB’nin güvenilirliğini zedeliyor. Kosova, vize muafiyetine yönelik tüm kriterleri yerine getirdi. AB, Kosova’ya verdiği sözleri tutmalı ve AB üye ülkeleri Avrupa Komisyonu’nun tavsiyesine saygı göstermelidir” dedi.

Görüşmede gündeme gelen Kuzey’deki son durum hakkında ise Cumhurbaşkanı Osmani, Kosova’nın yalnızca yasaları uyguladığını ve gerilimi artırmak gibi bir niyeti olmadığını kaydetti. Sırbistan ile diyalog konusunda ise Osmani, “Kosova bu süreçte yapıcı bir rol oynamaktadır. Bölgede kalıcı barış için diyalog sürecinin karşılıklı tanıma ile sonuçlanması gerekmektedir” ifadelerine yer verdi.

Kosovaport

Önceki Haber

Vuçiç’in sağlık durumu kötüleşti, görüşmeleri iptal edildi

Sonraki Haber

CIA görevlisi Havana Semptomu nedeniyle Sırbistan’dan tahliye edildi