Kosova Cumhurbaşkanı: AB’ye Üyelik Hızı, İşlerimize Bağlı

Sofya’da düzenlenmekte olan Batı Balkan Ülkeleri Zirvesi kapsamında Kosova Cumhurbaşkanı Hashim Thaçi,  Bulgaristan Başbakanı Boyko Borissov ile dün bir araya geldi.

Gerçekleşen görüşmede, iki ülke arasında ikili işbirliğinin daha da derinleştirilmesi ve Kosova ile tüm bölgenin Avrupa perspektifinin güçlendirilmesi ele alındı.

Bu vesile ile Cumhurbaşkanı Hashim Thaçi, tüm Batı Balkan ülkelerinin katılımı ile aynı muamele görmeleri yanısıra bu ülkelerin AB üyelik perspektifi için şahsi angajeliği nedeniyle Bulgaristan Başbakanı Boyko Borissov’a teşekkür etti.

Her iki lider AB’nin yeni Batı Balkanlar Genişleme Stratejisi’nin tüm aday ülkeler tarafından faydalanılması gereken reel bir imkanı teşkil ettiğiyle hemfikir oldu.

“Batı Balkan ülkelerinin AB’ye hızlı üyeliğinin, aday ülkelerin reformları yerine getirmekteki becerileri ve kalitesinden çok, devletlerarası sorunların aşılmasına bağlı olduğu bilincindeyiz.”diye belirtti Cumhurbaşkanı Thaçi gerçekleşen görüşmeden sonra yaptığı açıklamada.

Diğer yandan Bulgaristan Başbakanı Boyko Borissov Avrupa Birliği yolculuğunda Kosova’yı desteklemeyi sürdüreceğini açıklayarak tüm Batı Balkan ülkelerinin AB üyeliğinin, tüm ülkelere istikrar, refah ve aralarında işbirliği sağladığını ifade etti.

Cumhurbaşkanı Hashim Thaçi de ilaveten, devletlerarası ilişkilerin tamamen normalleşmesi anlamına gelen Kosova’nın Sırbistan ile yasal mecburi bir anlaşmanın sağlanmasına ehemmiyet gösterdiğini açıkladı.

 

 

Kosovahaber.net

Read Previous

Dünyada en fazla can kaybına yol açan 10 deprem

Read Next

“Kriz sürecinden bizi çıkartacak tek şey insanın kendi doğasıyla barışabilmesi”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *