Kosova’da istihdamın artması, gençlere mesleki eğitim verilmesini amaçlayan  ve bir çok alanda daha yarar sağlayacak olan Kosova Bölgesel Kalkınma Bakanlığı ile Kosova- Türkiye Ticaret Odası (KTTO) arasında İşbirliği Anlaşması imzalandı.

Anlaşma, Kosova Bölgesel Kalkınma Bakanı Enis Kervan ile Priştine merkezli KTTO Başkanı Abdurrahman Balkız tarafından tarafından imzalandı.

Priştine’de düzenlenen imza töreni, Bölgesel Kalkınma  Bakanlığı  ve KTTO yetkililerinin katılımıyla gerçekleşti.

İmzalanan anlaşmanın önemine vurgu yapılan törende, Bölgesel Kalkınma Bakanlığı tarafından KTTO Başkanı  Balkız’a plaket verildi.

Hatıra fotoğrafının çektirildiği törenin ardından kameralar karşına çıkan KTTO Başkanı Abdurrahman Belkıs, imzalanan anlaşmayla birlikte Kosova’da istihdama destek verilmek üzere anlaşma içerisinde maddelerin yer aldığını hatırlattı. Özellikle mesleki eğitimde ve stajlar konusunda KTTO üyelerinin sağlayacağı imkanlarla tüm Kosova gençlerini bu eğitimlerden faydalanması ve stajlara katılmaya davet eden Belkıs, “Bu anlaşma aynı zamanda Türkiye’deki yatırımcıların Kosova’da, Kosova’daki yatırımcıların da Türkiye’de yeni iş alanları veya işbirliklerinin gelişmesine imkan sağlayacak. Biz bu anlamda hem Bakanlıkla hem de Odamız kanalıyla koordinasyon içerisinde bulunup, yardımcı olmaya çalışacağız” dedi.

KTTO Başkanı Abdurrahman Balkız bu tür anlaşmaların , her zaman ilişkileri hem taze , hem de dinamik tuttuğuna vurgu yaptı.

Kosova Bölgesel Kalkınma Bakanı Enis Kervan da medyaya yaptığı açıklamada, Bölgesel Kalkınma Bakanlığı olarak bu anlaşmanın,  Bakanlık ile KTTO arasında işbirliğin  başlangıcını teşkil ettiğini   belirterek, çalışma gruplarının anlaşmanın detayları konusunda çalışacaklarını duyurdu.

Anlaşmanın sunduğu alanlarda buradaki yatırımcıları göz önünde bulundurarak Kosova’da ihtiyaç duyulan alanlarda gençlere bir fırsat sunulacağını hatırlatan Bakan Kervan, “ ilk defa KTTO ile birlikte Kosova kurumları ile böyle bir anlaşma imzalandı. Bizler için önemli olan gençlerin bu anlaşmanın sağlayacağı faydalardan yararlanması. Malumunuz Türkiye’den bir sürü yatırımcı, işadamı Kosova’da değişik alanlarda mevcut. Diğer taraftan da Kosova’da bir sürü gencimiz üniversite mezunu fakat sokaklarda dolaşıyor. Bu staj onlar için istihdam yaratmakta, ileriye yönelik kendilerine bir gelecek yaratmakta bir fırsat olacaktır diye düşünüyorum. Umarım gelecekte sadece mesleki eğitim ve stajlar değil, diğer alanlarda da işbirliğimiz devam edecektir” ifadelerini kullandı.

Kosovaport

Önceki Haber

ABD’den Kosova – Sırbistan sorunu için öneride bulundu

Sonraki Haber

Kuzey Makedonya’da mutasyona uğrayan virüs görüldü