Kosova, Batılı 5 diplomatın yeni planını kabul etti

Kosova Hükümeti, beş Batılı diplomatın, Hükümetin deyimiyle “7. Maddenin uygulanması” taslağına ek olarak Temel Anlaşmanın uygulanmasına yönelik “yeni bir plan” önerdiğini duyurdu.

Avrupa Birliği (AB) bu planı, “Sırp çoğunluğa sahip Belediyeler Birliği tüzüğüne ilişkin modern bir Avrupa teklifi” olarak tanımladı.

Hükümet, Başbakan Kurti’nin,  Almanya, Fransa ve  İtalya liderleri ile AB Başkanı ile görüşme talebine olumlu yanıt vererek, bu yeni planın görüşmelerin sürdürülmesi için bir çerçeve oluşturacağını kabul ettiğini doğruladı.

Komisyon, yarın ve yarından sonraki gün yapılacak Avrupa Konseyi zirvesinin oturum aralarında.

Görüşmenin, beş  elçinin 21 Ekim’de Priştine’ye yaptıkları ziyaret sırasında başlatılan ve Temel Anlaşma’nın kapsamlı bir şekilde uygulanmasına ilişkin daha eksiksiz bir paket ile önerilen bir taslağı içeren yeni bir plan önerdikleri görüşmeler anlamında olacağı belirtildi.

Başbakan Kurti, bu yeni planın, güçlü bir güvenlik unsuru sağlaması ve aynı zamanda uluslararası örgütlere üyelik perspektifini güçlendirmesi gereken müttefik devletler ABD, Almanya, Fransa ve İtalya ile daha ileri müzakerelerin sürdürülmesinin çerçevesi olduğu konusunda hemfikir olduğunu ifade etti.

Kosovaport

Read Previous

Bakan Güler, Sırbistan Savunma Bakanı Vucevic ile görüştü

Read Next

Sırbistan, Türkiye ile ilişkilerini geliştirmek ve siyasi diyaloğu devam ettirmek istiyor