Kosova Başbakanı Kurti’den önemli açıklamalar

Kosova Başbakanı Albin Kurti, uluslararası temsilciler tarafından Kosova Hükümeti’ne sunulan Sırp Çoğunluklu Belediyeler Birliği tüzük taslağının arzuladığı  kadar iyi olmadığını, ancak 2013 ve 2015 hazırlanan metinlerden daha iyi olduğunu değerlendirdi.

Kurti, Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vučić’in Brüksel/Ohri anlaşmalarını sözlü olarak kabul etmesinden “pişman” olduğunu, bu nedenle  Sırbistan Cumhurbaşkanı’nın Kosova’da Sırp Belediyeler Birliği’nin kurulmasını öngören kararnameyi 26 Ekim’de Brüksel’de imzalamakta tereddüt ettiğini belirtti.

“Bize sunulan, 2013 ve 2015’tekilerden çok daha iyi ama istediğim kadar iyi olmayan Sırp Belediyeler Birliği’nin tüzük taslağına yönelik eleştirilere rağmen, tamam dedim, bugün Brüksel Anlaşması’nı,  Ohri Ek’i ve bu tüzük taslağını  paket halinde imzalıyoruz dedi.” şeklinde açıklama yapan Kurti, Fransa Cumhurbaşkanı, Almanya Başbakanı ve İtalya Başbakanı’ndan, Kosova2ya,  NATO Barış için Ortaklık’a adaylık statüsü verilmesi ve üyelik talebinde bulunduğunu söyledi.

Viyana’da  “Karl Renner” Enstitüsünde konuşan  Kurti, Vuçiç’in  iki ayrı belge imzalamak istediğini, ayrıca, anlaşmayı imzalamanın reddedilmesine rağmen Vuçiç’in arabuluculara gönderilecek bir ek mektup istediğini de sözlerine ekledi.

Kurti “Bu mektupta sanki  Sırbistan’a bağlıymış ve üçüncü taraf toprak bütünlüğüne saygı göstermiyormuş gibi, Sırbistan’ın Kosova’yı hiçbir zaman tanımayacağı ve Kosova için BM koltuğu olmayacağına dair değerlendirilen yer alacağını söylendi. Bu beni endişelendiriyor, Temel Anlaşmanın doğrudan ihlalidir. Arabuluculuk yapan ve yargıç olan Avrupalı ​​dostlar, anlaşmanın ihlali söz konusu olduğunda tepki göstermeliler” ifadelerini kullandı.Kaynak: Kosovaport

Read Previous

İsrail ordusunun Gazze’yi karadan işgali sürüyor

Read Next

Bekteşi: Mart ayında asgari ücret 22 bin 500 denar olacak