Kosova Başbakanı Albin Kurti, “tekrardan seçime gitmek istemiyoruz, ancak bu muhalefetin elinde olan bir durum” dedi.

Seçim Yasası’nda değişiklik ve düzenlemeyi öngören tasarının hızlandırılmış prosedürle görüşülmesi önerisinin başarısızlıkla sonuçlanması ardından Başbakan Albin Kurti yazılı bir açıklama yaptı.

“Tekrardan seçime gitmek istemiyoruz, biz cumhurbaşkanını seçmek istiyoruz. Ülkeyi götürecek olan biz değiliz. Cumhurbaşkanının seçilmesini istemeyenler, Cumhurbaşkanını sevmeyenler, ona karşı özel bir savaş yürütenler, ülkeyi seçime götürebilirler. Ya, Vjosa Osmani için 80 üzeri oy kullanmak ya da Vetevendosje’nin 500 binden fazla oy alması” diyen Başbakan Kurti, çözümün muhalefetin elinde olduğunu kaydetti.

Başbakan Kurti Seçim Yasası’nda yapılacak değişiklik ve düzenlemelere ilişkin tasarının, yurt dışında yaşayan Kosova vatandaşlarının büyükelçilik ve konsolosluklarda oy kullanmasına imkan sağlayacağını belirtti.

Kurti, “Bu yasa tasarısının seçim reformu ile bir ilgisi yok ve halkın avukatının daha önceki tavsiyelerine dayanmaktadır. Kosova’nın oy kullanma koşulları bulunan 28 büyükelçikik ve 27 konsolosluğu bulunmaktadır. Hızlandırılmış prosedürle olmayacaksa, normal prosedürleri uygularız. Halk tarafından seçilmiş hiç bir partiye şantaj yapılmadı” dedi.

Kaynak: Kosovaport

Önceki Haber

Son 24 saatte maske kullanmayan 409 kişiye ceza kesildi

Sonraki Haber

Sokağa çıkma yasağına 12 kişi uymadı