Kosova Başbakanı Kurti’den, kuzeyden polislerin çekilmesi hakkında açıklama  

Kosova Başbakanı Albin Kurti, bugünden itibaren ülkenin kuzeyindeki üç belediye binasındaki Kosova polisinin mevcudiyetinin yüzde 25 azaltıldığını açıkladı.

Çekilmenin, Kosova Polis yetkililerinin dün EULEX ve KFOR ile yaptıkları toplantıda güvenlik durumunun değerlendirilmesinden sonra gerçekleştirildiğini belirten Kurti, ” güvenlik durumu  iyi, durum sakin ve polisimizin varlığını biraz azaltabiliriz. Hukukun üstünlüğü ve kamu düzeni giderek daha iyi korunmaktadır. Yaklaşık bir buçuk aydır önemli bir olay veya şiddetli protesto yaşamadık. Polise ve vatandaşlara işbirliğinden dolayı  teşekkür ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Kurti, polisin çekilmesinin kademeli olarak gerçekleşeceğini ve bunun sadece belediye binaları ve çevresindeki polis varlığı için geçerli olduğunu belirterek, “İki aydan daha uzun bir süre önce söylediğimiz gibi: 1) polis mevcudiyetinde ani veya acil bir azalma olmayacak, yalnızca kademeli ve orantılı olacak; 2) polis varlığının azaltılması  belediye binaları ve çevrelerindeki polis kuvvetleri  için geçerlidir. Bu karar, hukukun üstünlüğü için polis varlığının zorunlu olduğu ülkenin kuzeyi için geçerli değildir”.

Başbakan Kurti, bu kararlarla Kosova ile Avrupa Birliği (AB)  arasında Bratislava’da varılan ve ülkenin kuzeyindeki durumun düzelmesine  yönelik anlaşmayı uyguladıklarını söyledi.

“AB’nin 3 Haziran 2023’ten itibaren gerilimi azaltma taleplerinin bir işlevi olarak, 10 Temmuz 2023 tarihli Bratislava anlaşmasını sorumluluk ve ciddiyet, samimiyet ve özenle uyguluyoruz. Kuzeyde barış ve güvenlik düzeyinde önemli bir iyileşme olduğuna dair uluslararası faktörlerle ortak bulgu, gerilimi net bir şekilde azalttığını gösteriyor.” Şekli,nde açıklama yapan Kurti, Sırbistan’I kastederek,  kuzey komşunun siyasi ve devlet saldırganlığı  ile nefreti körükleyen açıklamalardan gelebilecek potansiyel gerlimin tırmanmasına  karşı da tetikte olduklarını söyledi.

Sosyal medyada yaptığı  paylaşımının sonunda Kurti, Kosova ve Hükümetine karşı hibrit bir savaş yürütüldüğü suçlammasında bulunarak, bunun başarısız olacağını sözlerine ekledi.

Kaynak: Kosovaport

Read Previous

İklim değişikliği ve aşırı hava olayları insanları göçe zorluyor

Read Next

Yunanistan’dan insanlık dışı muamele: İzmir açıklarında geri itilen 64 düzensiz göçmen kurtarıldı