Kosova Başbakanı Albin Kurti, Kosova Güvenlik Gücü’nün  (FSK) Nato’nun yanında hizmet vermeye kararlı olduğunu açıkladı.

“FSK ve ortakları” adlı konferansta konuşan Kurti,  Kosova ordusunun,  NATO ülkelerinin ordularıyla birlikte hizmet verebilmesi için kapasitesini geliştirmeye kararlı olduklarını söyledi.

Kosova vatandaşlarına güvenlik sağlama konusundaki temel sorumluluğunu ciddiye aldığını kaydeden Kurti, KFOR’un Kosova’da güvenlik sektörünün gelişmesinde ve güvenli bir ortamın sağlanmasında  oynadığı önemli rol için NATO’ya minnettar olduklarını vurguladı.

Ancak, güvenlik tüketicisi olan bir milletten güvenlik sağlayıcı bir millete kadar ülkenin  tüm vatandaşlarının korunmasını ve güvenliğini sağlamak için kurumların tesis edilmesine devam edilmesi gerektiğine işaret eden  Kurti, “Hükümet, hayati önem taşıyan  barışın  korunması  operasyonlarında NATO ülkelerinin ordularıyla birlikte hizmet etmek için Kosova Güvenlik Gücünün yeteneklerini geliştirmeye kararlıdır.” dedi.

Kurti, Kosova Cumhuriyeti’nin  vizyonunun sadece vatandaşları için değil, bölge ve daha geniş çapta  istikrar ve güvenliği destekleyen bir ülke konumuna gelmesi olduğunu belirtti.

Kosovaport

Önceki Haber

İsrail Batı Şeria’da 48 bin dönüm Filistin toprağına el koydu

Sonraki Haber

BM Genel Kurulunda ilk konuşmayı 66 yıldır Brezilya yapıyor