Kosova Başbakanı Kurti’den aşı çağrısı

Kosova Başbakanı Albin Kurti ve Sağlık Bakanı Rifat Latifi, Kosova Ovası’ndaki  aşı merkezini ziyaret ederek, koronavirüse karşı aşılama ve Kovid-19 önlemlerinin uygulanması çağrısında bulundular.

Kosova Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamada, Omicron varyantının Kosova’da  varlığının teyit edilmesinden sonra, son günlerde dünyada olduğu gibi Kosova’da da  yeni vakalarda artış olduğu belirtildi.

Başbakan ve Sağlık Bakanı’nın, Hükümetin sağlık yetkilileriyle birlikte yerel ve uluslararası uzmanlara danışarak salgın durumu sürekli olarak izledikleri kaydedilen yazılı açıklamada, Hükümet tarafından atılacak her adımın Omicron varyantı ile ilgili en son bilimsel verilere dayanacağını belirtiklerine işaret edildi.

Salgın konusunda dikkatin elden bırakılmamasına dikkat çeken Başbakan Kurti ile Sağlık bakanı Latifi’nin, “vakalardaki artışın, hala kırılgan olan sağlık sistemimize aşırı yük bindirecek kadar hızlı olmaması ve yayılmayı mümkün olduğunca önlenmesi gerekir. Virüsün neden olabileceği ciddi hastalık ve can kayıplarının en aza indirilmeli.  Bu hedeflere ulaşmanın başarısı sadece Hükümete değil, herkese bağlıdır” ifadelerini kullandıklarına işaret edildi.

Başbakan Kurti ve Bakan Latifi, vatandaşlara aşının güçlendirici  dozunu almaları çağrısında bulundu.

Kaynak: Kosovaport

Read Previous

Bulgaristan’ın yeni başbakanı Petkov’dan K. Makedonya ziyareti açıklaması

Read Next

Blinken: Eski Bosna Hersek yöneticilerinin ABD’ye girişi yasaklandı