Kosova Başbakanı Kurti, vizesiz Viyana’ya giden ilk yolcuları uğurladı

Kosova Başbakanı Albin Kurti, Priştine’nin “Adem Jashari” Uluslararası Havalimanında,  Dışişleri Bakanı Donika Gërvalla ile birlikte bu sabah vizesiz seyahate eden ilk Kosovalı grubu uğurladı.

Kurti, Hükümetin  kampanyası kapsamında Avrupa Birliği’nin (AB) düzenlediği sınavla Avusturya gezi hakkı kazanan 50 Kosovalıyı  Viyana’ya uğurladı.

Kurti, havalimanında düzenlediği basın toplantısında bugün itibariyle Kosovalıların AB ülkelerine vize uygulanmadan yolculuk yapabilmelerinin mutluluğunu yaşadıklarını belirtti. Başbakan Albin Kurti,  vize serbestisi  kararının yürürlüğe girerek Kosova’ya yapılan haksızlığı ortadan kaldırdığını  belirterek, bekleyişin uzun sürdüğünü ve vatandaşların birçok fırsattan mahrum kaldığını hatırlattı.

Kurti, “Bu gün önemli bir gün. Büyük bir haksızlık ortadan kaldırılıyor, büyük bir hak kazanılıyor.” Ifadeler,ini kullandı.

Dışişleri Bakanı Donika Gërvalla da, elçilikler önünde saatlerce  beklendiğini  hatırlatarak, “gurbetçilerden  davetiye alınmasına rağmen vizeler için uzun süre beklendiğini, vize muafiyeti ile bu zorluklarla bundan böyle karşılaşılmayacağını sözlerine ekledi.Kaynak: Kosovaport

Read Previous

Fatih Terim, Yunanistan ekibi Panathinaikos’un başında ilk maçına yarın çıkacak

Read Next

Bodrum’da Yunanistan’ın geri ittiği 23 göçmen kurtarıldı