Kosova Başbakanı Kurti ve Sırbistan Cumhurbaşkanı Vuçiç Brüksel’e davet edildi

Avrupa Birliği (AB) Dış Politika ve Güvenlik Sözcüsü Peter Stano, Avrupa bloğunun aracılık ettiği diyalog çerçevesinde Kosova Başbakanı Albin Kurti ve Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vučić’in Brüksel’de görüşmek üzere acilen davet edildiklerini  duyurdu.

Herhangi bir tarih vermeyen  ancak görüşmenin çok yakında gerçekleşmesi gerektiğini ve toplantının amacının “Avrupalı ​​bir çözüm bulmak” olduğunu kaydeden Stano, araç plakaları ile ilgili bir çözüme varıldığı yönündeki iddiları yorumlamak istemedi.

Kosova Hükümeti’nin 1 Kasım’da yasadışı Sırp plakalı arabaların yeniden tesciline yönelik planının uygulanmasına başlamasından bu yana, Kosova ile Sırbistan arasında tansiyon yükseldi.

Bu arabalar, Belgrad’ın etkisindeki nüfusun çoğunluğunun Sırp olduğu Kosova’nın kuzeyinde  kullanılmaktadır.  Kuzeydeki Sırğp nüfus Belgrad tarafından büyük ölçüde kontrol ediliyor.

Bu arada Kosova Başbakanı Albin  Kurti, 18 Kasım’da müzakerelerin devam edeceğini  doğrulayarak, Başbakan Yardımcısı Besnik Bislimi’nin, plaka sorununun çözümü için Brüksel ile sürekli iletişim halinde olduğunu, yeni müzakerelerin başarılı olup olmayacağının önümüzdeki günlerde görüleceğini söyledi.

Kosovaport

Read Previous

Bosna Savaşı’nda öldürülen en az 2 kişiye ait kalıntılar bulundu

Read Next

Türk firmasından Kuzey Makedonya’ya 20 milyon avroluk yatırım