Kosova’da Meclis Genel Kurulu çalışamları kapsamında, PDK milletvekili Fadil Nura, 2013 yılında dönemin Başbakanı Hashim Thaçi ile dönemin NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen arasındaki anlaşmayla ilgili Başbakan Kurti’den açıklama talep etti.

Bunun üzerine kürsüye çıkan Başbakan Albin Kurti, “bir belge alışverişi olan söz konusu anlaşma, Kosova halkının çıkarlarına zarar vermiştir ve vermeye de devam etmektedir. 2020’de söylediklerimin arkasındayım. NATO Genel Sekreterini belge alışverişi yapmakla suçlamadım ve bu konuyla ilgili sorumlu tutulamaz. Kosova Cumhuriyeti  eski Cumhurbaşkanını söz konusu belgeye imza atmakla suçladım. Bundan sekiz yıl önce gerçekleşen bir olayı tek bir toplantıyla çözemeyiz. Bu nedenle anlaşmayı savcılığa taşıdım ve artık savcılığın sorumluluğundadır” dedi.

Başbakan Albin Kurti geride bıraktığımız yıl, Thaçi’nin 2013 yılında Kosova Başbakanı sıfatıyla NATO ile gizli bir anlaşma imzaladığını ve bu anlaşma uyarınca Kosova Güvenlik Gücünün (FSK) Sırp çoğunluğun yaşadığı Kosova’nın kuzeyine girmeyeceğini iddia eden bir belge yayımlamıştı.

Kaynak: Kosovaport

Önceki Haber

Kuzey Makedonya’da deprem meydana geldi

Sonraki Haber

Srebrenitsa’da yeni provokasyon