Kosova Başbakanı Albin Kurti, Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic’in 90’lı yılların diliyle konuştuğunu ve Sırbistan Kosova sınırındaki krizin nedeninin Sırplar değil, Vucic olduğunu söyledi.

Hırvatistan Radyo ve Televizyonu’na (HRT) konuşan Kurti, “Halen Sırbistan’la problem yaşıyoruz. Sorun Kosova değil. Sorun Sırbistan. Özellikle de bu ülkenin 90’lı yıllardaki gibi konuşan ve düşünen Cumhurbaşkanı. Jarinje ve Brnjak sınır geçiş noktalarında yaşanan krizin nedeni Sırplar değil, Sırbistan Cumhurbaşkanı” diye konuştu.  

“Sırbistan protestoculara para ödüyor”

Şimdiye kadar Sırbistan’dan gelen 11 bin araca geçici Kosova Cumhuriyeti plakası verildiğine ve uygulamanın işlediğine işaret eden Kurti, sınır geçiş noktalarında barikat kuran göstericilerin paralarının Sırbistan tarafından ödendiği iddiasında bulundu.

Kurti, protestocuların bazılarının sabıkalı olduğunu, bazılarının da Karadağ’da beş yıl önceki darbe girişiminde rol alanlar olduğunu iddia etti.

“Sırbistan’da devlet Kilise”

Sırbistan’da çoğulculuk olmadığını ileri süren Kurti, “Tek bir parti var. Bu parti aynı zamanda devlet. Devlet de aynı zamanda Kilise. Kilise de aynı zamanda Parti. Çoğulculuk yok, seçim yaparak demokrasi varmış gibi yapıyorlar” diye konuştu.

Kosova ve Arnavutluk birleşme referandumuna gidebilir mi?

Kosova ve Arnavutluk’un birleşme referandumuna gitme ihtimali yönündeki bir soruya da cevap veren Kurti, ülke anayasasının böyle bir adıma izin vermeyeceğini söyledi.

Kosova ve Arnavutluk’un iki farklı devlet olduğunu fakat iki ayrı millet olmadığını söyleyen Kurti, Priştine ve Tiran’ın olabildiğince bütünleşmeleri gerektiğini ifade etti.

Kaynak: Balkan News

Önceki Haber

Bulgaristan Cumhurbaşkanı Radev, Kırcaali’de vatandaşlarla görüştü

Sonraki Haber

THP, yerel seçim kampanyasını Resne’de sürdürdü