Kosova Başbakanı Kurti, Pirinaz ve Alaudin camilerini ziyaret etti

Kosova Başbakanı Albin Kurti, beraberinde Kültür, Gençlik ve Spor Bakanı Hajrulla Çeku ve Kosova Müftüsü Naim Tërnava’yla birlikte Ramazan ayının arifesinde, Pirinaz Camii’ni ziyaret etti.

Yaklaşık 4,5 asırlık bir geçmişe sahip olan Pirinaz Camisi, Başbakan’ın ifadesiyle sadece burada yaşayanlar için değil, özellikle Kosova’yı  ziyarete gelenler için bir turizm noktasıdır.

Başbakan Kurti bu vesileyle Müftü Naim Tërnava’ya, caminin restorayon çalışmalarının olağanüstü bir profesyonellikle yapılması nedeniyle teşekkürlerini ifade etti.

Kurti, “Kültürel değeri yüksek ama aynı zamanda tarihi de var, çünkü Kadri Priştine hocanın  medreseyi burada tamamladığını öğrendik ve bu şekilde başkentin ve halkımızın tarihi hakkında da önemli bir hikayesi var.” dedi.

Başbakan Kurti ayrıca yakın zamanda restore edilen Alaudin Camisi’ni de ziyaret etti. Priştine’nin en eski camilerinden biri olan Alaudin Camisi’nin restorasyon  çalışmalarını yakından gören Kurti, “Bu ziyaret, mübarek Ramazan ayının arifesinde olup, herkesin oruca hazırlandığı, maneviyata adanmamızı sağlayan ve bizi yücelten bu Büyük Gecede, böylesine nazik bir ziyarette bulunmak  fırsatımız oldu. Bu nedenle Allah onlardan razı olsun ve bu mübarek ayda tüm inananlara kolay oruçlar diliyorum” dedi.

Ziyaretler sonunda Başbakan Kurti ve Bakan Čeku, Müftü Tërnava tarafından Kosova İslam Birliği Genel Merkezi’nde karşılandı.

Kosovaport

Read Previous

Bugünden itibaren Üsküp’te kimlik kartları ikamet yerine göre yetkili polis karakollarında verilecek

Read Next

Panathinaikos derbide Olyimpiakos’u mağlup etti