Kosova Başbakanı Kurti: Olayların başlıca sorumluları Vuçiç ve Petkoviç

Kosova Başbakanı Albin Kurti, Sırpların çoğunlukta olduğu Kosova’nın kuzeyindeki gerginlikten dolayı Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vuçiç ve Sırbistan Hükümeti Kosova Ofisi Direktörü Petar Petkoviç’i sorumlu tuttu.

Bugün yaşanan olaylarla ilgili sosyal medya hesabından görüntülü paylaşımda bulunan Kosova Başbakanı Albin Kurti, daha Sırbistan ile sınır kapılarında giriş-çıkış belgesi prosedürü başlamadan önce, kuzeydeki yasadışı Sırp yapılarının yolları kapatmaya ve ateş etmeye başladığını söyledi.

Söz konusu olaylar öncesinde Belgrad ve Raska’da korku ve tehdit içeren açıklamalar, toplantılar ve mitingler yapıldığına dikkati çeken Kurti, “Orada, bugün gerçekleşen bu saldırgan eylemler planlandı ve kışkırtıldı. Kargaşanın başlıca sorumluları (Sırbistan Cumhurbaşkanı) Vuçiç ve (Sırbistan Hükümeti Kosova Ofisi Direktörü) Petkoviç’tir.” dedi.

Kosova Hükümeti’nin, ayrım gözetmeksizin tüm vatandaşlar ve tüm ortak ülke için hukuku ve anayasacılığı, barışı ve güvenliği seven, saygı duyan ve uygulayan demokratik ve ilerici olduğunu belirten Kurti, “Devletimizin asayiş ve güvenlik organları bilgi topluyor, durumu izliyor. Kanunu ve vatandaşları, egemenliğimizi ve toprak bütünlüğümüzü savunmak için hareket edecek.” ifadelerini kullandı.

Vatandaşlara Hükümet, İçişleri Bakanlığı ve Kosova Polisi’nin açıklamalarını dikkatle takip edin çağrısında bulunan Kurti, “Resmi Belgrad medyasının veya Kosova’da bilerek onlara hizmet eden veya bilmeden onların tuzağına düşen herhangi bir medya tarafından yanlış bilgilendirilmesine izin vermeyin.” değerlendirmesinde bulundu.

Kurti, “Sonraki saatler, günler ve haftalar zorlu ve sorunlu olabilir. Çok iyi tanıdığımız Sırp ulusal-şovenizmi ile karşı karşıyayız. Vatandaş olarak sizler ve demokratik Cumhuriyetimiz için gece gündüz çalışacağız, görevlerimizin başında olacağız. Ve birlikte, ülkenin her köşesine yerleştirerek kanun ve düzeni sağlamayı başarıyoruz.” diye konuştu.

– Olayın çıkış nedeni:

Kosova Hükümeti, Arnavutça ve Sırpça yaptığı açıklamayla, Sırp vatandaşlarına 1 Ağustos’tan itibaren Kosova’ya girer girmez bir “giriş/çıkış” belgesi verileceğini duyurmuştu.

Başbakanlık tarafından yapılan yazılı açıklamada, 1 Ağustos 2022’den itibaren, Kosova Cumhuriyeti devlet sınırını Sırbistan makamları tarafından verilmiş kimlik belgesi yerine  geçici giriş- çıkış belgesi verileceği belirtilmişti.

Bu karar ile Kosova tarafından verilen kimlik belgelerini tanımayan Sırbistan’a karşı mütekabiliyet ölçüsü olarak, kendi sınırları içinde Sırp makamları tarafından verilen belgeler geçersiz sayılması öngörülüyordu.

Read Previous

Kosova’nın kuzeyinde tansiyon tırmanıyor 

Read Next

Kosova’da siren sesleri duyuldu