Kosova Başbakanı Kurti, Lajçak ile bir araya geldi

Kosova Başbakan Albin Kurti, temaslarda bulunmak için geldiği Priştine’de Avrupa Birliği’nin (AB) Kosova-Sırbistan Diyaloğu ve Batı Balkanlar’dan sorumlu Özel Temsilcisi Miroslav Lajçak’ı kabul etti.

Başbakanlık Ofisi tarafından yapılan açıklamada, görüşmede şimdiye kadar yapılan temasların ilerleyişi, Brüksel’deki diyalog sürecine  yapıcı yaklaşım, bu sürecin ilkeleri, değerleri ve amacı üzerinde durulduğu belirtildi.

Yazılı açıklamada, “Başbakan Kurti, Kosova Cumhuriyeti Hükümeti’nin, karşılıklı tanımaya odaklanan istikrarlı ve uygulanabilir bir anlaşma yoluyla her iki ülke vatandaşlarının yararlanması gereken ilkeli bir diyaloga bağlı olduğunu yineledi.” değerlenidirilmesi yer verildiği kaydedildi.

Kurti ve Lajçak’ın 2013 ve 2015 anlaşmalarına göre enerji yol haritasının uygulanmasına ilişkin anlaşmadan da bahsettikleri vurgulandı.

“Hükümet, ülkenin kuzeyindeki dört belediyede enerji arzı ve ödemesi olan ve geçmişten bugüne taşınan  bir sorunu tamamlamak için  kararlılığını vurguladı. Bu anlaşma sayesinde, 20 yılı aşkın bir süre sonra kuzey Kosova’daki dört belediye, Leposaviç, Zubin Potok, Zveçan ve Kuzey Mitroviça, düzenli bir enerji faturalandırma düzenine geçecek. “ şeklinde ifadelerin yer aldığı açıklamada, yazılı açıklamada, bu anlaşma ile Kosova Cumhuriyeti’nin bütçesinden, ülkenin kuzeyindeki enerji maliyetlerini karşılamak için daha önce ödenen  on milyonlarca Euro tasarruf edildiği hatırlatıldı.

Kaynak: Kosovaport

Read Previous

Kremlin, Rusya Devlet Başkanı Putin’in G20 Zirvesi’ne katılacağını duyurdu

Read Next

Filistinli genç ressamların eserleri Kudüs Türk Kültür Merkezi’nde sergilendi