Kosova Başbakanı Albin Kurti, Kosova’daki yatırım fırsatlarını ele aldığı merkezi Priştine’de olan Kosova-Türk Ticaret Odası (KTTO) üyeleriyle bir istişare toplantısı düzenledi.

Kurti toplantıda, Hükümetin sürdürülebilir ve hızlı ekonomik kalkınma yoluyla yatırımı teşvik etme kararlılığını vurguladı.

Başbakan Kurti, iş insanlarına Kosova’da iş yapma koşulları hakkında bilgi vererek,  siyasi istikrar, bölgede daha fazla ekonomik büyüme, gelecek için tasarlanan maliye politikaları ve Avrupa’da oranla en  fazla olan gençlik faktörüne vurgu yaptı.

Başbakan Kurti, Kosova diasporasının,  Almanya’daki Türk ve ABD’deki  İrlanda diasporasına benzediğine işaret ederek, Kosova’daki diaspora tarafından  bu yılın,  Kosova’ya 1 milyar Euro tutarında para gönderileceği bir yıl olacağını söyledi.

Kosova’da enflasyonun düşük bir oranda seyrettiğini, düşük enflasyonun, yatırımcılar için risk oluşturmadığını kaydeden Kurti, Kosova’nın önemli ölçüde  Türk mallarının  ithal eden bir ülke olduğunu hatırlattı.

“Türkiye ile ihracat-ithalat oranımız 1’e 40″tır” diyen Kurti, Kosova’dan Türkiye’ye ihracatın artırılmasının önemine vurgu yaptı.

“10 yıldan 99 yıla kadar arsa tahsis ediyoruz ve çifte vergilendirmeyi önlüyoruz. Ayrıca uzun bürokratik prosedürleri ortadan kaldırıyoruz, bu durumda her belediyede sadece üç günde işyeri açılabilir.” Şeklinde konuşan Başbakan Kurti, yatrımcıların, Drenas, Mitroviça, Shtime, Suvareka, Lipyan, Yakova ve Prizren’de kurulan özel ekonomik bölgelerin altyapı ve idari kolaylıklardan yararlabilecekleri konusunda  bilgi verdi.

Türkiye’nin Priştine Büyükelçisi ve Odanın Onursal Başkanı Çağrı Sakar, ikili ekonomik ilişkilere değinerek Türk iş insanlarının Kosova’ya önemli katkılar sağladığını belirtti.

KTTO Başkanı Abdurrahman Balkız ise Türk iş insanlarının finansman bulma dahil Kosova’nın ekonomik kalkınmasına katkı sağlayacak projelere destek vermeye hazır olduğunu bildirdi.

Toplantıda, Kosova Kalkınma ve Diyalogdan Sorumlu Başbakan Yardımcısı Besnik Bislimi, Girişimcilik, Ticaret ve İnovasyon Bakanı Rozeta Hajdari, Maliye ve Transfer Bakanı Hekuran Murati,  Bölgesel Kalkınma Bakanı Bakanı Fikrim Damka, Başbakanlık İnsan Kaynakları şefi Luan Dalipi, Türkiye’nin Kosova Büyükelçisi Çağrı Sakar ve KTTO Başkanı Abdurrahman Balkız katıldı.

Kosovaport

Önceki Haber

THY, aralıkta yolcularını 253 destinasyona ulaştırmayı planlıyor

Sonraki Haber

Bulgaristan’da cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci turu yapılıyor