Kosova Başbakanı Albin Kurti, NATO Hava Harekatının 22. yıldönümünde hükümet kabinesiyle birlikte Prekaz’daki Adem Jashari Anıt Komplesi’ni, Gllocan’daki Şehit Mezarlığı’nı ve Kosova’nın ilk Cumhurbaşkanı İbrahim Rugova’nın mezarını ziyaret etti.

Başbakan Albin Kurti ve Hükümet kabinesiyle birlikte ilk olarak Prekaz’daki Adem Jashari Anıt Kompleksi’ni ziyaret etti. Kosova savaşında şehit düşen Jashari ailesinin mezarlarına çelenk bırakarak saygı duruşunda bulunan Başbakan Kurti, “Jashari ailesinin üç nesli Sırp güçleri tarafından katledildi.

Bu durum, Arnavut halkını ayaklandırarak Kosova Kurtuluş Ordusu’nun güçlenmesini sağladı. Verilen mücadele uluslararası camianın da dikkatini çekti” dedi.

Kosova için şehit düşenlerin asla unutulmayacağını belirten Başbakan Kurti, “Aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu Jashari ailesinin 59 mensubunu büyük bir acı ve özlemle anıyoruz. Sırbistan’ın işlediği suçlar için adalet hala tecelli etmedi” dedi.

Başbakan Kurti daha sonra Gllocanda’ki şehit mezarlığını ziyaret etti. Kurti buırada yaptığı açıklamada, “şehitlerimiz, bizim özgürce yaşamamız için canlarını feda ettiler. Bizler, hayatta kalanlar olarak şehitlerimizi unutmamalıyız. Özgürlük ve bağımsızlığımızın değerini anlamamız için ödediğimiz bedeli unutmamalıyız” ifadelerini kullandı.

Başbakan Albin Kurti, Kosova’nın ilk Cumhurbaşkanı İbrahim Rugova’nın mezarını da ziyaret etti. Kurti, Rugova’nın Kosova’nın bağımsızlığı için sunduğu katkıların unutulmaması gerektiğini ifade etti.

Kosovaport

Önceki Haber

Ülke genelindeki Bulaşıcı Hastalıklar Kliniklerinde 1.427 hasta tedavi ediliyor

Sonraki Haber

Nijerya’da Lassa ateşinden ölenlerin sayısı 42’ye çıktı