Kosova Başbakanı Albin Kurti, diyalog süreci kapsamında Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vuçiç ile Brüksel’de gerçekleştireceği görüşme öncesinde Meclis oturumunda milletvekillerine bilgi verdi.

Başbakan Albin Kurti, Kosova-Sırbistan Diyalog süreci hakkında Meclis Genel Kurul oturumunda milletvekillerine bilgi verdi. Başbakan Kurti, konuşmasına önceki hükümetler tarafından varılan anlaşmalara değinerek başladı. Kurti, önceki hükümetler tarafından varılan anlaşma sayısının 15 ila 53 arasında değiştiğine vurgu yaparak, imzalanan belgeler için
anlaşmalar, düzenlemeler, protokoller ve benzeri ifadeler kullanıldığını kaydetti. Başbakan Kurti, “Belediyeler Birliği anlaşmasında tek etnikli bir yapının kurulmayacağı ve Anayasa’ya göre yapılacağı söylendi. Aynı anlaşmada, kuzeydeki kaçak yapılara ve Mitroviça’nın bölünmesine son verdiği iddia ediliyor. Ancak, Sırp tarafının ortak çabaları sürekli olarak o baltaladığını belirtmek önemlidir.” dedi.
Diyalog sürecinde muhalefet ile uzlaşının önemine de vurgu yapan Başbakan Kurti, “bu konuda fikir birliği oluşturmamız önemli. Diyalog başlamadan önce Meclis ve Komisyonlara rapor veriyoruz. Muhalefet liderlerini süreci görüşmek üzere davet ettim. Diyalog yaklaşımımızı biliyorsunuz çünkü bunu birkaç kez tekrarladım. Bağımsız bir Kosova gerçeğini kabul etmek, temsilciler ve vatandaşlar arasında eşitlik ve Kosova’da işlenen suçları kabul etmek temel ilkelerimizdir. Bizim kimseye bir borcumuz yok ama onlar bize çok şey borçlu” ifadelerini kullandı.
Diğer taraftan muhalefet, Kurti Hükümetinin diyalog tutumunu eleştirmeye devam etti.

Kaynak: Kosovaport

Önceki Haber

Bosnalı Hırvat vatandaş, aile mirası araziyi Müslümanlara hediye etti

Sonraki Haber

Ülke genelindeki Bulaşıcı Hastalıklar Kliniklerinde 109 hasta tedavi ediliyor