Kosova Başbakanı Albin Kurti, Sağlık Bakanı Arben Vitia ile birlikte,  Kosova’da faaliyet gösteren Birleşmiş Milletler (BM) kurumlarının temsilcileri ile  bir araya geldi.

Kurti,  Kosova’nın yeniden inşası ve kalkınmasındaki katkılarından ve Covid-19 salgınına  karşı aşıların ilk kontenjanını  sağlamalarından dolayı  teşekkürlerini ifade etti.

Başbakan Kurti, dünya çapında salgın nedeniyle  yaşanan kriz hakkında konuşurken, Kosova’daki bu krizin geçen yıl hükümetin haksız yere devrilmesiyle daha da derinleştiğini söyledi.

Başbakan, şu anda Kosova’da günde ortalama 10 ölüm olduğunu, solunum cihazına bağlanan  koronavirüslü hiçbir hastanın  hayata tutunamadığını vurguladı.

Aşının ilk kontenjanıyla ilgili katkılarından dolayı kendilerine teşekkür eden Sağlık Bakanı Arben Vitia da , virüs krizinin aşılmasında BM kurumları ile  daha fazla işbirliği yapılmasını umduğunu söyledi.

Görüşmede  hazır bulunan BM kurumlarının temsilcileri, Başbakan Kurti ve Bakan Vitia’yı seçim zaferleri ve hükümetin kurulması nedeniyle tebrik ettiler.

BM Kalkınma Koordinatörü Ulrika Richardson, yeni hükümetin, BM  kurumlarının  yardım ve desteğine güvenebileceğini, ancak aynı zamanda hükümetten  işbirliği ve koordinasyon beklediğini söyledi.

Kosovaport

Önceki Haber

Başkent Üsküp’te 163 trafik cezası kesildi

Sonraki Haber

Filipçe: Hastanelerde durum ciddi, vatandaşlar tedbirlere saygı göstermeli