Kosova Başbakanı Kurti, barikatların kaldırılmasının yılbaşından sonra ele alınacağını söyledi

Kosova  Başbakanı Albin Kurti, Noel’den sonra kuzeydeki barikatlar sorununu KFOR komutanıyla görüşeceğini açıkladı.

Kurti, kuzeyde mevcut  durumun tolere edilemeyeceğine işaret ederek,  KFOR’un süre istediğini ve Kosova Hükümeti’nin bu süreyi verdiğini, ancak kuzeyde Sırplar tarafından kurulan barikatların serbest  hareketin engellendiğini  sözlerine ekledi.

“KFOR süre istedi, biz de zaman verdik. Buna rağmen kuzeydeki yollarda 11 barikat kurulalı iki hafta oldu ve bu barikatlar  hareket özgürlüğünü engelliyor. KFOR, hareket özgürlüğü için her zaman sakin ve güvenli bir ortam sağlamayı taahhüt etmiştir. Hareket Özgürlüğü, KFOR’un tüm bu savaş sonrası yıllarda onayladığı temel değer olmuştur. Bu yüzden KFOR’a zaman verdik.” şeklinde konuşan Kurti, hareket özgürlüğünün olmadığını, buna engel olan barikatlarda,  üniformalı ve silahlı adamların nöbet tuttuğuna dikkat çekti.

Noel’den sonra konuyu ele almak için KFOR komutanıyla bir görüşme yapacağını kaydeden başbakan Kurti, “Bu duruma müsamaha gösterilemez. KFOR Komutanı ile yılbaşından sonra yapmayı planladığımız görüşmede her şeyin netleşeceğine ve kendisine cevap vereceğimize inanıyorum” dedi.

Kurti, gelecek hafta içinde Kosova2nın yeni Sağlık Bakanı’nın ismini açıklayacağını da belirterek, vatandaşlardan , özellikle de işletmelerde elektrik tasarrufu yapmaları çağrısında bulundu.

Kosovaport

Read Previous

Bulgaristan Meclisi, Seçim Kanunu değişikliklerine ilişkin veto kararını reddetti

Read Next

TRT World’den Reuters’ın siyasi ilanına misilleme