Kosova Başbakanı Kurti, Almanya Diplomasi Şefi ile bir araya geldi

Kosova Başbakanı Albin Kurti, ülkemizde konuk bulunan Almanya Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock’u kabul etti.

Görüşmede Dışişleri Bakanı Donika Gërvalla ve Alman Hükümeti’nin Batı Balkanlar Özel Temsilcisi Manuel Sarrazin hazır bulundu.

Başbakanlık tarafından yapılan yazılı  açıklamada, Kosova  ile Almanya  arasında yoğunlaşan ikili işbirliğinin bu görüşmenin  ana konusunu teşkil ettiği  belirtildi.

Başbakan Kurti , savaş sırasındaki zor zamanlardaki yardımları, devletin tesis edilmesine  verdiği destek ve Avrupa perspektifinde Kosova Cumhuriyeti için aktif, destekleyici rolünden dolayı  Almanya’ya şükranlarını dile getirdi.

Görüşmede Kurti, Avrupa Birliği’nden yardıma ihtiyaç olduğunu belirterek,  fonların Batı Balkanlar’da kalıcı barış ve uzun vadeli istikrar için gerekli olan AB değerleriyle ilişkilendirilmesi gerektiğini vurguladı. Bakan Baerbock ise  Federal Almanya Cumhuriyeti’nin Kosova Cumhuriyeti ile yakın ikili ilişkileri daha da genişletmek istediğini vurgulayarak,  vize muafiyetine  desteğini de dile getirdi.

Başbakan Kurti,  Kosova’nın geleceğinin NATO ve Avrupa Birliği’nde olduğunu ve Almanya’nın Kosova’nın entegrasyonunu hızlandırmadaki rolünün merkezi olduğunu söyledi.

Kaynak: Kosovaport

Read Previous

Antalya Diplomasi Forumu başladı

Read Next

Ekonomi Bakanı Bekteşi: Pazartesi gününden itibaren akaryakıtta indirim bekleniyor