Kosova Başbakanı Kurti, ABD ziyaretini değerlendirdi

Kosova Başbakanı Albin Kurti 20 günlük  yurt dışı ziyaretini değerlendirdi. ABD’de iki hafta kaldıktan sonra İsviçre’nin Davos kasabasında  Dünya Ekonomik Forumu’na katılmak için İsviçre ziyaretine devam eden Kurti, yaptığı görüşmeler ve Forum’a katılımı hakkında medyaya konuştu.

“iki hafta kaldığım ABD’den Davos’a geldim ve Millennium Challenge Corporation ile sektörde 236 milyon Dolar’lık bir program için müzakerelere başlayarak “Kosova’da yatırımları artırmak için şirketlerle toplantılara ve Başkan Biden’ın ulusal güvenlik danışmanıyla  görüşme yaptım” şeklinde açıklama yapan Kurti, İsviçre ziyaretini de değerlendirdi.

Zürih’te Kosovalı gurbetçilerle 2 görüşme gerçekleştirdiğini belirterek, İsviçre’nin sadece Kosova ekonomisi ve kalkınması için değil, aynı zamanda İsviçre’nin  gurbetçiler  için de önemli bir role sahip bir ülke olması nedeniyle, diasporamızın başka hiçbir yerde olmadığı gibi bir rolü olduğuna inandığını ifade etti.

İsviçre’de çok sayıda Arnavut’un yaşayıp çalıştığını hatırlatan Kurti, gurbetçilerin gerek İsviçre devlerine gerekse de vatanları Kosova’ya katkıda bulunduklarını kaydetti.

Kaynak: Kosovaport

Read Previous

Rusya, 5 Hırvat diplomatı ‘istenmeyen kişi’ ilan etti

Read Next

Bosna Hersek’e giriş şartları kolaylaştırıldı