Kosova’da Sağlık Bakanlığı, artan koronavirüs vaka sayısına bağlı olarak şehirler için yeni kısıtlayıcı önlemler aldı. Bu önlemler kapsamında şehirler üç risk bölgesine ayrıldı: en düşük riske sahip yeşil bölge, orta riskli sarı turuncu bölge ve yüksek riskli kırmızı bölge. Önlemler 13 Kasım 2020 tarihinde yürürlüğe girecek. Söz konusu önlemlerin bir hafta boyunca geçerli olması öngörülüyor.

Koronavirüsle mücadelede alınan önlemleri Başbakan Avdullah Hoti düzenlediği basın toplantısı ile açıkladı.

Virüsün yayılma riskinin düşük olduğu yeşil bölgede yer alan belediyelerde, alışveriş merkezleri ile kafe, bar ve restoranlar saat 05:00-20:00 saatleri arasında hizmet verecek. Şehir iç toplu taşıma yüzde 50 kapasite ile çalışacak.
Turuncu bölgede yer alan belediyelerde, alışveriş merkezleri ile kafe, bar ve restoranlar saat 05:00-18:00 saatleri arasında hizmet verecek. Şehir iç toplu taşıma yüzde 50 kapasite ile çalışacak. Söz konusu belediyelerde özel ve kamu şirktetleri sadece temel personel ile çalışabilecek.

Virüsün yayılma riskinin en yüksek olduğu kırmızı bölgede yer alan belediyeler (Priştine, Poduyeva, Yakova, İpek, Gilan, Ferzovik) ise karantinaya alınacak. Bu belediyelerde, kafe, bar ve restoranlar 05:00-19’a kadar çalışabilecek. Saat 19:00’dan sonra söz konusu belediyelerde sokağa çıkma yasağı uygulanacak ve şehirler karantinaya alınacak.

Başbakan tarafından açıklanan önlemler kapsamında, yüksek öğretimde uzaktan eğitime geçilecek.

Kaynak: Kosovaport.com

Önceki Haber

Bosna Hersek ve Arnavutluk’ta binlerce fidan toprakla buluştu

Sonraki Haber

AB’den BioNTech-Pfizer’la aşı alım sözleşmesi