Kosova Başbakan Hoti, Meclis oturumunda, koronavirüs salgının yönetimi, ekonomik toparlanma paketi, Sırbistan ile diyalog süreci ve yolsuzlukla mücadele konularında yapılan çalışmalara hakkında konuştu.


Koronavirüs salgının yönetimi konusunda eleştirildiklerini ancak bugün Kosova’nın salgınla mücadelede örnek ülke olarak gösterildiğini kaydetti. Hoti, Kosova’nın riskli bölgeler listesinde çıkarıldığına da vurgu yaptı.
Kosova ve Sırbistan diyalog süreci konusunda ise Başbakan Hoti, “Bu üç ay boyunca hükümet dost ülkelerle yakın ilişkiler kurmayı başardı. İlk olarak, önceki hükümet tarafından zarar gören ABD ve Avrupalı müttefiklerimizle ilişkilerimizi düzelttik. Sırbistan ile diyaloğa gelince, hükümetin yapıcı bir yaklaşımı var. AB baş diplomatıyla yakın çalıştık, diyalog ilkeleri bu süreçte ilerleme kaydetmemizi sağlıyor. 4 Eylül’de Beyaz Saray’da Başkan Donald Trump’ın huzurunda, nihai anlaşmaya doğru önemli bir adımı temsil eden ekonomik normalleşme anlaşmasını imzaladık” dedi.

Ekonomik toparlanmaya ilişkin ise Hoti, özel sektöre kaynak ayırdıklarını ve tarıma ayrılan bütçeyi artırdıklarını söyledi.
“Bu fon gayri safi yurtiçi hasılanın yaklaşık yüzde 5’i, ki bu da devlet bütçesindeki kapasitemizle kıyaslandığında pek küçük değil” diyen Hoti, ekonomik yardımların süreceğini ifade etti.

Kosovaport.com

Önceki Haber

Oruç Reis gemisi Doğu Akdeniz’de 22 Ekim’e kadar çalışacak

Sonraki Haber

Azerbaycan ordusu Ermenistan’ın 3 İHA’sını düşürdü