Kosova Azınlık Sorunları ve İnsan Haklarından Sorumlu Başbakan Yardımcısı Emilija Rexhepi ve Yerel Yönetimler Bakanı Elbert Krasniqi bir basın toplantısı düzenledi.

Başbakan Yardımcısı Rexhepi, Yakova ve Prizren’de azınlıktaki  topluluklara yönelik şiddet eylemlerine değinerek,  bu eylemlerin faillerinin cezalandırılmasını tale petti.

Savcılığı olayları  araştırmaya davet eden Rexhepi,  ailelere,  çocuklarını topluluk üyelerine karşı ayrımcılık yapmamaları konusunda eğitmeleri için çağrıda bulundu.  ”Hepimiz her türlü ayrımcılığı kınadığımızı açıkladık.  Olayların yaşandığı Prizren ve Yakova’da olaylar hakkında dava açılıp açılmayacağını Savcılıktan bekliyoruz. Ombudsmanın  ne yapacağını göreceğiz ve bu süreci dikkatli bir şekilde takip edeceğiz. ”   şeklinde konuşan Başbakan yardımcısı Rexhepi, bu durumda herkesin dayanışma içerisinde olduğunu  söyledi.

Rexhepi, “Hiç kimseyi görünümü nedeniyle  yargılamamalısın. Bu tür eylemlerin faillerini cezalandıracağız” ifadesini kullandı.

Kosova  Yerel Yönetim Bakanı Elbert Krasniqi de  son zamanlarda topluluklara yönelik şiddet vakalarından endişe duyduklarını vurguladı. Herkesi şiddeti eylemlerini rapor etmeye  çağıran Krasniqi, “Yakova’daki vaka, bunun büyük yankı uyandırması. Gastronomi Derneği’nin tepkisi de takdire şayan. Hükümet olarak bu yönde çalışmayı taahhüt ediyoruz.” dedi.

Kosovaport

Önceki Haber

Bulgaristan’da 2021 yılı belediye bütçelerine ek ödenekler aktarılacak

Sonraki Haber

Radev: Bulgaristan, Kuzey Makedonya ile diyaloğun somut sonuçlara yol açmasını bekliyor