Kosova Başbakan Yardımcısı Bislimi’den Rusya açıklaması

Kosova Başbakan Yardımcısı Besnik Bislimi, Rusya’nın öncülük ettiği bölgeyi istikrarsızlaştırma çabaları karşısında bölge devletlerinin iş birliği yapması gerektiğini belirtti.

Kosova Meclisi Dışişleri Komisyonu’nun, Arnavutluk, Kuzey Makedonya, Bosna Herseki Hırvtistan ve Bulgaristan Meclislerinin dış ilişkiler ve Avrupa entegrasyon komisyonlarıyla düzenlenen yuvarlak masa toplantısında konuşan Bislimi,

Ayrıca demokratik değerlerin stratejik bir yönelim olduğunu vurgulayarak Avrupa Birliği’nin (AB) genişlemesi gerektiğini vurguladı.

Bislimi, “Bölgemiz büyük olasılıkla Rusya tarafından yönlendirilen istikrarsızlaştırma girişimleriyle karşı karşıya, ancak asıl aktörler bölgenin kendisi. Kosova bu yıl, Mayıs ve Haziran aylarında ve en son 24 Eylül’de olmak üzere birçok kez tek hedefi olan, sadece Kosova’nın değil tüm bölgenin istikrarsızlaştırılması senaryolarıyla karşı karşıya kaldı.”ifadelerini kullandı.

Batı Balkanlara yönelik büyüme planını destekliyoruz. Avrupa Birliği’nin reforme edilmesi ve genişletilmesi gerektiğine işaret eden Bislimi, AB değerlerine sahip çıkmayan ülkelerin fonlardan faydalanmaması gerektiğini söyledi.

Kosova’nın AB kriterlerini yerine getirme konusunda kararlılığını sürdürdüğünün altını çizen Bislimi, “AB’nin belirlediği kriterleri karşılama konusundaki kararlılığımız sarsılmaz. Bu kriterleri rehber olarak görmeliyiz. AB’ye doğru yolculuğumuz, AB’ye katılma konusundaki istikrarımızın ve kararlılığımızın bir kanıtıdır” dedi.

Kosovaport

Read Previous

Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Berlin ziyareti Avrupa basınında geniş yer aldı

Read Next

Borrell, Gazze’nin idaresinin yalnızca Filistin Yönetimi’ne bırakabileceğini söyledi