Kosova Başbakanı Albin Kurti, Balkanlar’da oluşturulması planlanan “Mini Schengen” inisiyatifine karşı olduklarını, bu inisiyastiften ziyade Güneydoğu Avrupa Serbest Ticaret Anlaşması (SEFTA) gibi bir oluşumu desteklediklerini bildirdi.

Balkan ülkeleri Sırbistan, Arnavutluk ve Kuzey Makedonya’nın öncülüğündeki “Mini Schengen” inisiyatifi için bu üç ülkenin liderleri Bosna Hersek, Kosova ve Karadağ’a da kendilerine katılma çağrısını yineledi.

Çevrim için bir toplantı gerçekleştiren Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vuçiç, Kuzey Makedonya Başbakanı Zoran Zaev ve Arnavutluk Başbakanı Edi Rama, diğer üç ülkeyi de bölgesel iş birliğini artırmayı hesefleyen ve AB’nin de desteklediği “Mini Schengen” inisiyatifine dahil olmaya davet etti.

Yinelenen bu davetin ardından değerlendirmede bulunan Kurti, inisiyatifi bu formatıyla desteklemediklerini kaydetti.

Oysaki eski Kosova Başbakanı Avdulah Hoti, Eylül 2020’de ABD’ye yaptığı ziyarette Kosova’nın da “Mini Schengen” inisiyatifine dahil olmasını kabul etmişti.

Mevcut hükümetin sözcüsü Rozafa Kelymendi, Başbakan Kurti’nin kısa bir süre önce SEFTA adı altında yeni bir ekonomik iş birliği modeli önerdiğini ve bu yeni çerçevenin hem AB üyeliğini hedefleyen Batı Balkan ülkeleri hem de AB’ye entegrasyon süreci açısından son derece faydalı olduğunu kaydetti.

Kurti’nin bahsettiği yeni inisiyatifi 5 Temmuz’da Berlin Süreci kapsamında yapılacak toplantıda ilgililere sunması bekleniyor.

Kaynak: Balkan News

Önceki Haber

K. Makedonya’da bir günde 12 bin 994 vatandaş aşı oldu

Sonraki Haber

Bulgaristan’da Ağustos 2023’ten itibaren fiyatlar avro ve leva olarak açıklanacak