Kosova, Avrupa’da asgari ücreti en düşük ülke

Enflasyondaki artışa rağmen, Kosova’da asgari ücret 2011’den beri hiç değişmedi.

Avrupa İstatistik Ajansı’na göre bu ücretin tutarı 170 avro olup, Avrupa’nın en düşük seviyesindedir. Kosova’da Şubat 2021’deki yüzde 0,7’lik enflasyon oranı, bu yılın Şubat ayında yüzde 7,5’e ulaştı. Kosova Sosyal Ekonomik Konseyi, İş Yasası’na göre, her takvim yılının sonunda asgari ücretin değerini önermekte ve daha sonra Hükümet’in onayına sunmakta.

Bu Konsey, asgari ücretin miktarını arttırmaya çalıştı, ancak başarılı olamadı.

Son artırım önerisi  bu ay yapıldı, ancak işverenler, işçi temsilcileri ve hükümet yetkililerinden oluşan Konsey üyelerinin, miktar üzerinde anlaşmaya varamadığı bildirildi.

Bağımsız Ticaret Birliği,  Ekonomik ve Sosyal Konsey’in bir parçası olan Kosova Sendikaları, Konsey’in 10 Mart’ta yapılan son toplantısında, asgari ücret için biri 264 Euro ve diğeri 300 Euro  olmak üzere iki teklif verildiğini söyledi.

Ekonomik ve Sosyal Konsey bünyesindeki fiyat komisyonu tarafından teklifler verildi, ancak hiçbiri geçmedi. Teklifin kabul edilmesi için 15 üyelik konseyin en az 3’te 2’si  oy vermesi  gerekiyor.

Sosyal Ekonomik Konseyi  başkanı olan Atdhe Hykolli yaptığı açıklamada,  “Biz lehte veya aleyhte oy kullanmadık. Sosyal Ekonomik Konsey ayda bir toplanır; aynı zamanda tekrar bir araya gelip asgari ücretin artırılmasını yeniden tartışacağız ” dedi.

Geçmişte, sendikası asgari ücretin 300 Eurodan az olmaması gerektiğini söylemişti.

Maliye Bakanı Hekuran Murati, 10 Mart’ta sosyal medya hesabı üzerinden  yaptığı bir paylaşımda, sendika temsilcileri tarafından desteklenmediğini söyleyerek, asgari ücretin artırılması önerisinin başarısız olduğunu açıkladı.  Murati, Ekonomik ve Sosyal Konseyi’nin  asgari ücretin 240 Euro olmasını  önerdiğini söyledi.

Kosovaport

Read Previous

Bulgaristan’da Putin’e verilen ‘fahri doktora’ unvanı iptal edildi

Read Next

BM: Ukrayna’da en az 925 sivil öldü, 3 milyon 489 bin 644 mülteci komşu ülkelere geçti