Kosova, askeri kalkınma planı kapsamında ABD’den silah alacak

Kosova Meclisi’nin aldığı karar uyarınca Kosova Güvenlik Güçleri resmi ve profesyonel bir orduya dönüşüyor. Priştine bu dönüşümün 2028 yılına kadar tamamlanmasını hedefliyor. Euronews Sırbistan, Kosova Savunma Bakanı ile görüştü.

Avrupa’nın en genç ülkelerinden Kosova, resmi bir askeri güce dönüşme yolunda ilerlerken Priştine hükümeti, modern silahlarının yakın zamanda envantere gireceğini duyurdu.

ABD Savunma ve Güvenlik İşbirliği Ajansı’ndan (DSCA) 11 Ocak’ta yapılan açıklamada, Kosova’nın silah alım talebinin kabul edildiği ve 246 adet Javelin FGM-148F füze ile izleme ekipmanlarının teslimi için anlaşmaya varıldığı bildirilmişti. 

Konuya vakıf kaynaklara göre söz konusu anlaşmanın tahmini maliyeti, 69 milyon euro. 

Amerika Birleşk Devletleri Dışişleri Bakanlığı Siyasi ve Askeri İşler Bürosu’ndan yapılan açıklamada da, “Bu satış, Avrupa’da siyasi ve ekonomik istikrar için önemli bir güç olan Avrupalı bir ortağın güvenliğini artırarak ABD’nin dış politika hedeflerini ve ulusal güvenliğini destekleyecektir.” denildi.

Euronews Sırbistan servisine konuşan Kosova Savunma Bakanı Ejup Maqedonci, Kosova Silahlı Kuvvetleri’ni (KSF) silahlandırarak NATO standartlarını karşıladıkları açıklamasında bulundu.

euronews

Read Previous

Yunanistan’a yasa dışı yollarla geçmeye çalışan 5’i FETÖ’cü 8 kişi yakalandı

Read Next

Panathinaikos, Yunanistan Kupası’nda ezeli rakibi Olympiakos’u saf dışı bıraktı