Kosova, Arnavutluk ile ortak dış politika stratejisini sürdürecek

Kosova Cumhurbaşkanı Vjosa Osmani, Tiran ziyaretinin ana konusunun,  Arnavutluk ile dış politikada ortak strateji ve eylem koordinasyonu olduğunu belirtti.

Arnavutluk Cumhurbaşkanı Bayram Begaj ile görüşmesinin ardından düzenlen ortak basın toplantısında konuşan Osmani, Arnavutluk’an büyük destek gördüklerini vurguladı.

Bu seferde desteğin eksik olmadığını sözlerine ekleyen  Osmani, “Ziyaretimin asıl amacı, ortak  dış politika stratejisi ve eylemi için koordinasyondur” dedi.

Sırbistan hakkında da konuşan Osmani, bu ülkenin Kosova’yı yeryüzünden silmek mantığını devam ettirdiğini kaydederek, “Ulusal çıkarları ön planda tutmak, her gün koordineli hareket etmek, tek bir sesle konuşmak her birimizin görevidir. Stratejide herhangi bir farklılık olursa, o zaman oturup aile olarak bunların üstesinden gelmeliyiz, çünkü biz bir aileyiz” ifadelerini kullandı.

Daha önce de ihtiyaç duydukları  gibi, özellikle Arnavutluk’un güçlü desteğine bir kez daha ihtiyaç duyduklarına işaret eden Cumhurbaşkanı Osmani,  Kosova’nın hâlâ temsil edilmediği tüm uluslararası örgütlerde Arnavutluk’tan  Kosova’nın  sesi olmasını istedi.

Kosova’nın,  NATO ve AB’ye katılma niyetinden de bahseden Osmani,  Sırbistan’ın devlet politikasının, sürekli olarak Kosova’nın toprak bütünlüğüne meydan okumak olduğunu hatırlatarak, Sırbistan’ın Kosova’ya karşı düzenli olarak mücadele verdiğine dikkat çekti.

Osmani,  “Arnavutluk’un yanı sıra Avrupa-Atlantik ortaklarının desteğine de ihtiyacımız olacak. Elbette, her yerde ve her zaman başarımızın ön koşulu olan dostlarımız ve müttefiklerimizle koordinasyon sağlanması konusunda Cumhurbaşkanı Begaj’a katılıyorum. ” dedi.

Kosovaport

Read Previous

Yunanistan Dışişleri Bakanı Yerapetritis: Liderlerimizin New York’ta gerçekleştireceği buluşma için zemin hazırlıyoruz

Read Next

Konyasporlu futbolcu Çikalleshi’ye milli görev