Kosova Cumhurbaşkanı Vjosa Osmani, ABD’nin Afgan göçmenlerine yönelik  geçici barınma talebine olumlu yanıt verdiklerini belirtti.

Cumhurbaşkanı Osmani, sosyal medyada yaptığı paylaşımda, Afgan göçmenlerinin Kosova tarafından kabul edilmesine ilişkin konunun geçen Temmuz ayında ABD’nin Priştine Büyükelçi Kosnett ile  temasa geçildiğini vurguladı.

Büyükelçi Kosnett’e  tereddüt etmeden, Afgan göçmenlerinin Kosova’da barındırılmasının  insani bir operasyon olduğu  için onay verdiklerini kaydeden Osmani,  güvenlik nedenleriyle ve Afgan vatandaşlarının Afganistan’dan tahliye edilmesi süreci yüzünden bu konunun gizli kalmasının ABD’den gelen  bir talep olduğunu söyledi.

Ayrıca Osmani, Kosova Hükümeti’nin kurumsal anlaşmanın talep edilmesi ve tartışılmasının hemen ardından “Amerikalı ortaklarımızla birlikte kurumsal  meselelerle ilgilenen bir çalışma grubu oluşturduğunu” söyledi.

Kosova Cumhurbaşkanı Osmani paylaşımında, büyüdüğünüz yerden kovulmanın ve zorla uzaklaştırılmanın ne demek olduğunu Kosova’dan daha iyi kimsenin bilemeyeceğini hatırlattı.

Kosovaport

Önceki Haber

Edirneli pehlivanlar Kuzey Makedonya’da gerçekleşecek turnuvaya hazırlanıyor

Sonraki Haber

K. Makedonya’ya giriş çıkışlarda aşı sertifikası ya da test istenecek