Kosova, 8 FETÖ’cü aileyi koruma altına aldı

Türkiye’den Kosova’ya giden 14 kişilik 8 aileye bu yıl mülteci statüsü verildi.

Söz konusu 14 kişi, Kosova İçişleri Bakanlığı’nın  verilerine göre, 2018’den bu yana Türkiye’den mülteci statüsü verilen 130’dan fazla kişi arasında yer alıyor.

Avukatlar  tarafından yapılan açıklamalarda,  hepsinin resmi Ankara’nın terörist ilan ettiği ve 2016’da Türkiye’de bir darbe girişimi düzenlemekle suçlanan Fethullah Gülen’in Hizmet Hareketi ile bağlantılı olduğu belirtildi.

Konuyu sayfalarına taşıyan Özgür Avrupa Radyosu’nun (Radio Free Europe) Kosova medyalarında aktarılan haberinde, Kosova’da mülteci statüsü kazanan kişilerden biriyle görüştüğü  ve ülkesinde siyasi olarak zulme uğradığını belirttiği kaydedildi.

Haberde, Kosova İçişleri Bakanlığ’nın ı, yabancı uyruklu vatandaşların İltica Yasası ve uluslararası sözleşmelere dayanarak Kosova’da mülteci statüsü hakkını kazandığını açıkladığı belirtildi.

Kosova’da mülteci statüsü kazanan Türk vatandaşların çoğu ülke  kurumlarında istihdam edildi. İçişleri Bakanlığı’nın açıklamasında, hangi kurumlarda çalıştıkları belirtilmeden, bu kişilerin özel işyerlerine sahip olduğu da kaydedildi.

Resmi verilere göre Kosova 2020 yılında 28, 2019 yılında 27 ve 2018 yılında 76 Türk vatandaşından  mülteci statüsü başvurusu aldı.

Özgür Avrupa Radyosu’nun verdiği bilgiye göre, bu kişilerden bazıları kendilerini uzun yıllardır ABD’de sürgünde yaşayan Fethullah Gülen hareketinin destekçisi olarak ilan etti.

İçişleri Bakanlığı’ndan bir yetkili, ‘Hizmet’ hareketinin destekçilerine atıfta bulunarak, “Göç polisine ifadelerinde  Fetocü olduklarını söylediler” dedi.

Kosova Cumhuriyeti, yabancı uyruklulara veya vatansız kişilere, talebi üzerine, kriterleri karşılamaları halinde mülteci statüsü vermekte.

Türkiye’deki vatandaşlara hukuki anlamda  yardımda bulunan Kosovalı avukat Leotrim Syla, 2018’den bugüne kadar 150’den fazla Türk vatandaşına mülteci statüsü konusunda yardım ve danışmanlık yaptığını söyledi.

Syla, Türkiye’de terör örgütü olarak kabul edilen Fetö’ye üye olmalarının, bu insanlar için ortak bir paydası olduğunu vurguladı.

Kosova’da mülteci statüsü verilen Türkiye vatandaşları özel evlerde yaşamakta ve zaman zaman kolluk kuvvetleri tarafından izlenmekteler.

Bu arada Kosova Demokratik Türk  Partisi (KDTP) başta olmak üzere, Kosova’lı Türk siyasiler, Kosova kurumlarına,  Gülen Hareketini terör örgütü olarak  ilan etmesi  çağrısında bulundu. Ancak Kosova’da bu çağrılara kulak verilmedi.

Kaynak: Kosovaport

Read Previous

Bulgaristan’da huzurevinde çıkan yangında can kurtaran gençler ödüllendirildi

Read Next

Davis Kupası’nda Sırbistan yarı finalde