Kosova, 246 Javelin füze talebi için ABD’den onay bekliyor

Kosova Savunma Bakanı Ejup Maqedonci, ülkesinin Javelin tanksavar füzesi satın alma talebinin ABD tarafından kabul edildiğini doğruladı.

Bir televizyon kanalında konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Maqedonci, Kosova’nın Javelin tanksavar füzesi satın alma talebinin kabul edildiğini doğrulayarak, “Bu talebin ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından Kongre’ye onay için gönderileceği biliniyor ve özellikle ABD’nin, Kosova Güvenlik Gücünün (FSK) geçiş süreci ve savunma yeteneklerinin geliştirilmesinde ana destekçi olduğu dikkate alındığında Kongre’den onay konusunda olumlu bir yanıt bekliyoruz.” Ifadelerini kullandı.

Javelin füzelerin fiyatı konusunda pazarlık aşamasının henüz başlamadığına dikkati çeken Maqedonci, Kosova’nın söz konusu tanksavarları ne zaman teslim alabileceğini de görüşeceklerini vurguladı.

Maqedonci, kaç adet Javelin füzesi alınacağıyla ilgili soruya, “FSK’nın ihtiyaçlarını karşılamaya yetecek kadar.” cevabını verdi.Kosova’nın yakın zamanda uçaksavar sistemleri satın almayı planladığını belirten Maqedonci, “Özellikle kapasitelerimizi geliştirmemizde ana destekçimiz olan ABD’nin başını çektiği en yakın ortaklığa sahip olduğumuz ülkelere odaklanıyoruz. Türkiye, Almanya, İngiltere, İtalya, Hırvatistan gibi NATO ülkeleriyle de işbirliklerimiz var.” diye konuştu.

Maqedonci, bakanlık olarak son 3 yılda 239 milyon zuro değerinde askeri ekipman tedarik ettiklerini sözlerine ekledi.

Bu arada ABD Dışişleri Bakanlığı, Kosova’nın 75 milyon dolar tutarında 246 Javelin tanksavar füzesi satın almak için talepte bulunduğunu doğruladı.Kaynak: Kosovaport

Read Previous

Güney Afrika Cumhurbaşkanı: Hiçbir zaman kendimi bugünkü kadar gururlu hissetmemiştim

Read Next

Bulgaristan’ın, Avro Bölgesi’ne girişinin önündeki tek engel yüksek enflasyon