Kosova, 11 Temmuz’u Srebrenitsa’daki soykırımı anma günü ilan etti

Kosova Hükümeti 11 Temmuz’u Srebrenitsa’daki soykırımı anma günü ilan etti.

Bakanlar Kurulu toplantısında, Srebrenitsa soykırımını anma günü olarak ilan edilmesi için 11 Temmuz tarihini belirleyen önerge oy birliği ile kabul edildi.

Bakanlar Kurulunun toplantısı Srebrenitsa’daki soykırım mağdurları anısına saygı duruşuyla başladı.

Başbakan Albin Kurti, 11 Temmuz’un Srebrenitsa’daki soykırımı Anma Günü olarak ilan edilmesinin Kosova adına asil ve yerinde bir eylem olduğunu söyledi.

Kurti, “Bu yıl kurtuluşumuzun 25. yıl dönümünü kutladık. Yapılan katliamları anıyoruz, 90’lı yıllardaki savaşların kurbanlarını anıyoruz. Avrupa’da İkinci Dünya Savaşı’ndan bu yana yaşanan en büyük katliamda Sırp güçleri tarafından öldürülen Srebrenica’lı 8 bin 372 kişiyi anıyoruz. Srebrenica soykırımının anılmasına sadece dört gün kala Sırp ordusu, Bosna devletinin izni olmadan Prijedor’da geçit töreni düzenledi. Bu yıl Nisan ayında Avrupa Parlamentosu’nda alınan karar ve BM Meclisi’nde onaylanan kararın ardından, Srebrenica’daki soykırımı kınayan Meclis’te onayladığımız karara dayanarak anma törenine katılıyoruz. Bu, Kosova adına, adalet ve barış arzumuz adına asil ve yerinde bir eylemdir. Böylece ne Srebrenica’da, ne Kosova’da, ne bölgemizde, ne de dünyanın hiçbir yerinde soykırım unutulmasın ve tekrarlanmasın.” dedi.


Kaynak: Kosovaport

Read Previous

Dışişleri Bakanı Fidan: Srebrenitsa Soykırımı insanlık tarihinin kara lekesi

Read Next

AB’nin nüfusu 449,2 milyona yükseldi