Kosova Ulusal Halk Sağlığı Enstitüsü için 100 bin test ve Priştine Devlet Hastanesi olarak bilinen Kosova Üniveriste Klinikleri Merkezi’ne (QKUK) respiratör olarak bilinen 16 solunum cihazı temin edildi.

Test ve cihazların teslim edilmesi törenine katılan Kosova Sağlık Bakanı Armend Zemaj, Covid-19  aşısının gelmesinin ardından normalleşmenin  ülkeye geri döneceğini umduğunu söyledi.

Toplu testlere devam edeceklerini belirten Zemaj,  “Test kapasitesini güçlendirmek ve kitle testlerine devam etmek için 100 bin PCR testi getirdik. Söz verdiğimiz gibi, 16 respiratör de alındı  ve Kosova Üniversite Klinik Merkezi’ne gönderildi. Taahhüdümüz, test eksikliğinin bu profesyonellerin çalışmalarının konusu olmaması, tanımlama, temasların kolaylaştırılması. İzleme ve virüsü olabildiğince izole etmek için epidemiyolojik araştırma yapılmasına devam edilecek.” ifadelerini kullandı.

Kosova Ulusal Halk Sağlığı Enstitüsü Müdürü Naser Ramadani de hızlı test yapılması kapasitesinin bir hayli arttığını belirtirken, QKUK Müdürü Valbon Krasniqi,  hastaların çoğunun oksijen tedavisine ihtiyacı olduğunu söyledi.

Kosovaport

Önceki Haber

Yabancı plakalı araçlar yarından itibaren % 50 daha ucuz kaydedilecek

Sonraki Haber

Bulgaristan Ulusal Televizyonu, seçim kampanyası sırasında her gün tartışma programları yayınlayacak