Koronavirüs salgınından sonra Kırcaali ilinde verem vakaları arttı

Kırcaali ilinde bu yılın ilk yarısında verem hastası sayısında artış gözleniyor, uzmanlar bu durumu koronavirüs salgınına bağlıyorlar.

Kırcaali Dr. Atanas Dafovski Hastanesi Göğüs Hastalıkları Bölümü Başkanı Dr. Diana Vılçeva, Kardjali BG Vesti haber sitesine verdiği demeçte, “2,5 yıl boyunca tüberküloz semptomları olan Kırcaaliler, göğüs hastalıkları uzmanları tarafından muayene edilmekten korktular ve bu durum, hastalığın yayılmasına yol açtı. Onlar şimdi uzman doktorları ziyaret etmeye başladılar ve tespit edilen vakalarda artış var” diye kaydetti.

Dr. Vılçeva, ilde yılbaşından bu yana 15 yeni tüberküloz vakasının kaydedildiğine dikkat çekti. Bu sayının ay sonuna kadar 18’e çıkması bekleniyor. Şu anda bölümde hastalığı bulaştırıcı olmayan üç kişi yatıyor. Hastalığı taşıyanlar tedavi için Haskovo (Hasköy) ve Plovdiv (Filibe) şehirlerine gönderiliyor.

Kırcaali’de düzenlenen Açık Kapı Günü Etkinliği, birçok kişiye teşhis konulmasına yardımcı oldu. Eylül ayında yeni bir kampanya planlanıyor.

Göğüs Hastalıkları Bölümü Başkanı, “Sorun ulusaldır. Pulmonologları bir araya getiren konferansta ele alınan ana konunun tüberküloz olması tesadüf değildir” dedi.


Kırcaalihaber

Read Previous

Yunanistan Dışişleri Bakanı Gerapetritis, Türkiye ile ilişkilerin gelişmesinden umutlu

Read Next

Kosova hükümeti kuzeydeki durumun düzemesi için çalışıyor