YTB destekleriyle Köprü Derneği tarafından lise ve üniversiteli öğrencilere yönelik gerçekleştirilecek “Köprü Gençlik Okulu” projesinin açılışı yapıldı.

TİMEBALKAN

Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB) destekleriyle Köprü Kültür Sanat ve Eğitim Derneği tarafından lise ve üniversite öğrencilerine yönelik gerçekleştirilecek “Köprü Gençlik Okulu (KGO)2022” projesinin açılışı bugün başkent Üsküp’teki Davut Paşa Hamamı’nda yapıldı.

Açılış programına Köprü Derneği Başkanvekili Mehmed Arif, KGO Proje Koordinatörü Seyyid Emin, KGO Proje Koordinatör Yardımcısı Emirhan Kain, Köprü Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Leyla Şerif Emin, atölye sorumluları ve öğrenciler katıldı.

Köprü Derneği Başkanvekili Arif burada yaptığı konuşmada, geçen yıllardan katılan arkadaşların yanı sıra bu yıl ilk defa projeye katılan arkadaşlar olduğunu söyledi.

Köprü Derneği hakkında bilgi veren Arif, “Köprü Derneği 20 yıldır kültür, sanat ve eğitim alanında çalışmalar yapan bir derneğiz. Köprü Derneği’nin ana ilkeleri buradaki Osmanlı değerlerini tanıtmak, milli ve manevi değerlerimizi ön plana çıkarmak.” diye konuştu.

KGO Proje Koordinatörü Seyyid Emin de YTB destekleriyle Köprü Derneği tarafından düzenlenen projeye 120’yi aşkın lise ve üniversite öğrencisinin katıldığını söyledi.

Projenin 4 ay boyunca süreceğini kaydeden Emin, “Projemizin temel amacı Kuzey Makedonya’da yaşayan yetenekli gençleri tespit etmek, onları manevi anlamda geliştirmek, birçok konuda onları bilgilendirmek. Programlarımız bu sene diğer yıllardan farklı olarak 6 farklı atölyede gerçekleşecek. Edebiyat, Medya Okuryazarlığı, İktisat ve Diplomasi, Hukuk, Medeniyet ve Güzel Sanatlar atölyeleri olacak.” ifadelerini kullandı.

Bugün basit bir proje açılışından ziyade uzun bir yolculuğun ilk adımını atmanın heyecanı içinde olduklarını kaydeden Emin, “Her ne kadar proje süresi belirli bir zaman aralığına sıkıştırılmış olsa da bizler bu projede elde edeceğimiz bilgi, birikim, tecrübe, bilinç, şuur ve farkındalık ile hayat yolculuğumuzda önemli kazanımlar edineceğiz. Önce refik sonra tarik, yani önce yoldaş sonra yol düsturundan hareketle Köprü Akademi Projesi’nin kalitesini, içeriğini, sürekliliğini siz değerli yol arkadaşlarımızla birlikte belirleyeceğiz.” değerlendirmesinde bulundu.

Programın devamında KGO Projesi’nde atölye sorumluluğu yapacak kişiler yapılacak çalışmalar hakkında bilgi verdi.

Önceki Haber

YTB Başkanı Eren: Güçlü diaspora güçlü Türkiye demek

Sonraki Haber

Türkiye’nin Yeni Pazar Başkonsolosluğu bir yıldır hizmet veriyor