Kuzey Makedonya’da yaşayan başarılı ve yetenekli Türk gençlerini tespit etmek, manevi ve entelektüel gelişimlerine katkı sağlamak, Türkiye ile irtibatlarını güçlendirmek, bölgede benzer nitelikteki Türk gençlerin bir arada bulunmalarını sağlayarak toplumsal bir dinamik oluşturmak amacıyla geliştirilen bütüncül bir eğitim programı olarak tasarlanan “Köprü Gençlik Okulu” 2019 projesi çerçevesinde 61 öğrenciye başarı sertifikası verildi.

TİMEBALKAN | Haber: Haris SÜLEYMAN / Fotoğraf: Tarık EMİN

Kültür-sanat programları ve kültürel geziler olmak üzere temel olarak üç çalışmayı kapsayan KGO projesinin kordinatörlüğünü yapan Mehmed Arif, yaptığı konuşmada katılan gençler arasında oluşan birlikteliğin sadece projede kalmadığını, farklı alanlara da yansıdığını söyledi.

Arif ayrıca “Bu proje sadece resmiyette kalmadı, muhabbetimizi artırdı, aramızdaki sevgiyi artırdı, bizim de amaçladığımız buydu. Projeye başladığımızda, biz Köprü Derneği’nde yıllar önce nasıl samimiyetle başladıysak size de o samimiyeti aşılamak istedik ve nispeten başarılı olduğumuzu düşünüyorum.” ifadelerine yer verdi.

MATÜSİTEB merkezinde yapılan sertifika dağıtım töreninde konuşma yapan Köprü Derneği Başkanı Hüsrev Emin de şu sözleri kaydetti: “Yeni genç kardeşlerimizle, genç kişilerle tanışarak gerçekten güzel tecrübe kazandım. Özellikle Türkiye gezisinde birlikteliğimizi birebir pekiştirme fırsatı bulduk. Hani derler ya; insan yolculukta kendini daha güzel tanıtır, insan ve insanın yolculuktaki arkadaşlığı ve samimiyeti daha çok artar. Bu gerçekten çok önemli.”

Körpü Derneği yönetim kurulu üyesi Leyle Şerif Emin de konuşma yaparak gençlere en verimli dönemlerde olduğunu vurgulayarak 2020’de de aynı hevesle devam edileceğini umduğunu kaydetti.

Konuşmalar dışında öğrenciler de proje ile ilgili düşüncelerini söyleyip yaşadıkları tecrübeler ve elde ettikleri kazanımları dile getirdi.

KGO öğrencilerinden Cemail Selim “Yaptığımız gezilerle, seminerlerle 2019 yılı benim için çok daha güzel oldu. Yeni arkadaşlıklar edindim, tanımadığım insanlarla daha samimi olmayı öğrendim ve en önemlisi, sizin de belirttiğiniz gibi, ben burada samimiyet kazandım.” dedi.

KGO’ya katılan bir diğer öğrenci Nisa İdriz ise “Farklı seminerlere katıldık, gezilere katıldık ve ben burada bir arkadaşlıktan çok kalabalık bir aile edindiğimi düşünüyorum. Bu gençlik okulu bana böyle bir hissiyat veriyor.” diye konuştu.

Konuşma yapan öğrenciler arasında Erda Aliyi de, “Bu dernekte ne kadar yıl geçtiyse o kadar kök saldık, yeşerdik, aile gibi olduk. Hayatımızda daha çok arkadaşlarımız oldu, hepimiz kaynaştık ve 10 yıl sonra biz yine aynı şekilde toplanacağımıza inanıyorum.” ifadelerini kullandı.

Konuşmalardan sonra 61 öğrenciye başarı sertifikası verildi.

KGO projesi kapsamında 2019 yılı içerisinde lise öğrencileriyle kitap okumaları, tematik sinema kuşağı, düşünce ve tarih seminerleri, kişisel gelişim seminerleri, halka açık konferanslar, kültürel geziler, sergilere ve konserlere katılım ile birlikte 8 genel faaliyet gerçekleştirildi.

Önceki Haber

Türk hakem Yunanistan’da saldırıya uğradı

Sonraki Haber

Bulgaristan’da ırkçılar topluma meydan okuyor

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

3 × one =