Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB) destekleriyle Köprü Derneği tarafından lise ve üniversite öğrencilerine yönelik gerçekleştirilen “Köprü Gençlik Okulu 2021” projesinin açılış programı düzenlendi.

Uluslararası Balkan Üniversitesi (IBU) Konferans Salonunda düzenlenen Açılış Programına Köprü Derneği Başkanı Hüsrev Emin, Türkiye Maarif Vakfı Kuzey Makedonya Direktörü Mustafa Dillioğlu, Kalkandelen Devlet Üniversitesi Şarkiyat Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Süleyman Baki, Uluslararası Balkan Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Seyhan Murtezan İbrahimi, Köprü Derneği Yönetim Kululu Üyeleri; Mehmed Arif, Leyla Şerif Emin, Seyhan Yakupi Bağdat, Seyyid Emin, diğer davetliler ve proje katılımcıları yer aldı.

Programda konuşma yapan Köprü Derneği Başkanı Hüsrev Emin, “Bu buluşma aslında sadece bir proje, sadece eğitim değil de bir kaynaşma, yeni arkadaşlıklar edinme, yeni tecrübeler kazanma, yeni deneyimler elde etme olarak görülmesini özellikle gerektiği düşüncesindeyim. Bu noktada zaten ilkini 2016 yılında başlattığımız ve çok şükür ki bu yıl dördüncüsünü düzenleyeceğiz. Sürekli ve geleneksel hale geldiği ölçüde inşallah yine dediğim gibi bu Kovid-19 salgınından kurtuluruz ki daha aktif ve daha geniş kapsamlı bir proje gerçekleştiririz.” ifadelerini kullandı.

Açılış programında konuşma yapan Ensar Derneği Başkanı Süleyman Baki: “Üstad Necif Fazıl Kısakürek’in ifade ettiği gibi, zaman ve mekan bana aittir şuurunda bir gençlik olmak icab ediyor. Zamanın ve mekanın farkında olan gençler olarak zamanımızı ve yaşadığımız anı ve mekanı iyi değerlendirmek gerekiyor.” şeklinde konuştu.

Programda konuşma yapan Türkiye Maarif Vakfı K. Makedonya Koordinatörü Mustafa Dillioğlu “Biz mensup olmuş olduğumuz medeniyet gereği iyi insan olmak zorunluluğumuz var. Bu coğrafyanın insanları olarak bu dünyaya yeni şeyler söyleyecek tecrübemiz, potansiyelimiz, gençlerimiz sizler varsınız.” dedi.

Programda konuşma yapan KGO Proje Koordinatörü Mehmed Arif, “Yurtdışı Türkler ve Akraba Toplulukları Başkanlığı – YTB tarafından desteklenen Balkan Gençlik Okulu projesi kapsamında Köprü Derneği tarafından yürütülen “Köprü Gençlik Okulu 2021” projesi Kuzey Makedonya’da yaşayan başarılı ve yetenekli Türk ve soydaş topluluklara mensup gençleri tespit etmek, manevi ve entelektüel gelişimlerine katkı sağlamak, Türkiye ile irtibatlarını güçlendirmek, bölgede benzer nitelikteki gençlerin bir arada bulunmalarını sağlayarak toplumsal bir dinamik oluşturmak amacıyla geliştirilen bütüncül bir eğitim programı olarak tasarlandı.” ifadelerini yer verdi.

Konuşmasının devamında proje hakkında bilgi veren Arif, “Proje temel olarak üç temel çalışmayı kapsamaktadır: Eğitim programları, Kültür-sanat programları ve Kültürel geziler. Köprü Gençlik Okulu 2021 projesi 2021 yılının Mart-Nisan-Mayıs aylarında toplamda 110 lise ve üniversite öğrencisine yönelik gerçekleştirilecektir. Dünyayı etkisi altına alan Kovid-19 salgını sebebiyle projenin bazı kısımları online platforma uygun bir şekilde revize edildi.” diye konuştu.

Açılış programında konuşma yapan KGO Proje Koordinatörü Yardımcısı Seyyid Emin, “Sorgulanmamış hayat yaşanmaya değmez” diyor. Kuran’ı Kerim’de pek çok ayet hiç düşünmez misiniz?, hiç akletmez misiniz? Sorularını bizlere sorar. Gerçek dünyanın bu dünyada iken inşa edildiği en kıymetli varlığımız olan şu hayatta gelin hep birlikte doğru soruları aramaya koyulalım.” dedi.

Programda Köprü Derneği ve Köprü Gençlik Okulu tanıtım videoları gösterildi.

Program sonunda katılımcılar Katılım Formu doldurdular. Toplamda 535 başvurunun olduğu Köprü Gençlik Okulu 2021 Projesi, Kuzey Makedonya’dan 110 lise ve üniversite öğrencisinin katılımıyla düzenlenecek.

Önceki Haber

Sanat dünyası yasta! Dostları Luran Ahmeti’ye veda etti

Sonraki Haber

Ülke genelindeki Bulaşıcı Hastalıklar Kliniklerinde 1.537 hasta tedavi ediliyor