Konya Büyükşehir Belediyesi Üsküp’e itfaiye aracı hibe edecek

Türkiye’ye 3 günlük resmi ziyaretlerde bulunan Üsküp Büyükşehir Belediye Başkanı Danela Arsovska, Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından Üsküp İtfaiyesi’ne itfaiye aracı hibe edileceğini söyledi.

Üsküp Belediye Başkanı Danela Arsovska, Türkiye Cumhuriyeti’ne yaptığı üç günlük ziyaret sırasında Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, Konya Valisi Vahdettin Özkan, TİKA Başkanı Serkan Kayalar ve YTB Başkanı Abdullah Eren ile görüşmeler gerçekleştirdi.

Üsküp Büyükşehir Belediyesi’nden yapılan açıklamada, Konya Büyükşehir Belediyesi ile iş birliği protokolü imzalandığı ve kurulan dostane ikili ilişkilerin ve işbirliğinin bir jesti ve teyidi olarak Belediye Başkanı Altay’ın Üsküp İtfaiyesi’nin ihtiyaçları için bir itfaiye aracı sağlayacağı belirtildi.

Arsovska, “Konya’da yaptığımız çalışma toplantılarında, Belediye Başkanı Altay ile somut bir iş birliği üzerinde anlaştık ve Konya Belediyesi tarafından bu taahhütlerin bir teyidi ile sonuçlanan, tüm Üsküp vatandaşlarının yararına, Üsküp Şehri İtfaiyesinin ihtiyaçları için bir itfaiye aracı tahsis ederek ikili iş birliğini yoğunlaştırmaya yönelik dostane ve misafirperver arzunun altını çizmeliyim.” ifadelerini kullandı.

Arsovska, Konya’da 42 bin metrekarenin üzerinde bir alanda hizmet veren ve yaklaşık 3 milyon vatandaşın yaşadığı bu bölgenin güvenliğiyle ilgilenen 1.000 itfaiyeci ve 2.000’in üzerinde gönüllü tarafından sağlanan itfaiye teşkilatını ziyaret etti.

Arsovska, “Konya’daki profesyonel itfaiye teşkilatının ziyareti sırasında, Komutan Cevdet İşbitirici ile ortak projeler ve eğitimlerin başlatılmasında iş birliği fırsatlarını ve ayrıca yangından korunma alanında itfaiye ekipleri hakkında bilgi alışverişini görüşmek üzere bir toplantı yaptık. Şehirdeki yaklaşık üç milyon vatandaşı korumak için teknik ekipmanlarını da görme fırsatımız oldu.” değerlendirmesinde bulundu.

Üsküp Büyükşehir Belediye Başkanı Danela Arsovska’ya Türkiye ziyaretinde Kamu Hijyen Kurumu Müdürü Zudi Enuzi Koka, Makedonya Türk Sivil Toplum Kuruluşları Birliği (MATÜSİTEB) Genel Başkanı Hüsrev Emin ve Köprü Kültür Sanat ve Eğitim Derneği Başkanvekili Mehmed Arif eşlik ediyor.

Read Previous

NATO Genel Sekreteri, İsveç ve Finlandiya konusunda Türkiye’nin tutumuna destek verdi

Read Next

TİKA’dan MRT azınlıklar kanalına teknik donanım desteği