Konjufca: Sırbistan, Kosova’nın kuzeyini istikrarsızlaştırmayı hedefliyor

Kosova Meclis Başkanı Glauk Konjufca, Kosova ve Kuzey Makedonya’nın ortak stratejik ve jeopolitik hedefleri paylaştığını belirterek, her iki ülkenin Avrupa Birliği’ne katılım isteğinin altını çizdi.

Kuzey Mekadonya’ya resmi bir ziyaret gerçekleştiren Meclis Başkanı Glauk Konjufca, başkent Üsküp’te mevkidaşı Talat Xhaferi ile biraraya geldi. İki ülke Meclis Başkanları görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenlediler.

Meclis Başkanı Konjufca, Kosova ve Kuzey Makedonya arasında meclis ve hükümetler arası yakın işbirliğine vurgu yaparak, “Kosova ve Kuzey Makedonya ortak stratejik ve jeopolitik hedefleri paylaşmaktadır. Buna en önemli örnek iki ülkenin Avrupa Birliği’ne katılım isteğidir” dedi.

Konjufca, Kosova ve Sırbistan arasındaki gerilime de değinerek, “Sırbistan, (Kosova’daki) Sırp suç gruplarına destek veriyor ve bu kişilerin ABD’nin ve Büyük Britanya’nın kara listesinde biliyoruz. Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vučić’in Kosova’nın kuzeyinde bu gruplarla liderlik yapmasına izin vermeyeceğiz. Sırbistan, Kosova’nın kuzeyini istikrarsızlaştırmayı hedefliyor. Uluslararası camianın kuzeyde yaşananlara karşı sessiz kalmamasını istiyoruz” dedi.

Kaynak: Kosovaport

Read Previous

Yunanistan’dan flaş Eva Kaili kararı

Read Next

ABD Büyükelçisi Aggeler, Dışişleri Bakanı Osmani ile görüştü