Konakoviç: Dış politika önceliklerimiz AB, NATO ve bölgesel istikrar

Bosna Hersek Dışişleri Bakanı Elmedin Konakovic, AB ile NATO’ya katılım ve bölgesel istikrarın Bosna Hersek’in dış politika öncelikleri olduğunu söyledi.

Bulgaristan’a gerçekleştireceği resmi ziyaret öncesinde Bulgar haber ajansı BTA’ya verdiği röportajda Konakovic, “Bosna-Hersek’in dış politikasında açık öncelikleri var, öncelikle Avrupa Birliği’ne katılmak ve NATO entegrasyonuna odaklanmak. Balkanların özgünlüğü nedeniyle, bölgesel istikrarı da kilit önemdeki süreçlerden biri olarak belirledik ve bu alanda ilerleme kaydetmeyi umuyoruz,” dedi.

Bosna-Hersek Dışişleri Bakanı, ülkenin NATO ve AB’ye ne zaman katılabileceğine dair kesin tarihlerin belirlenmesinin şu anda zor olduğunu belirtti.

Konaković, Bulgaristan ve Bosna-Hersek arasındaki politik işbirliğini, ekonomi, turizm, ticaret, kültür ve spor alanlarında işbirliğini derinleştirme için açık seçeneklerle birlikte, oldukça iyi olarak nitelendirdi.

İki ülkenin coğrafi olarak yakın olduğunu ve geçmişle ilgili yakın mirasa ve benzerliklere sahip olduğunu belirterek, Bosna-Hersek’in AB’ye katılma konusunda Bulgaristan’ın deneyiminden yararlanabileceğini ekledi.

Kaynak: Balkan News

Read Previous

Yunanistan, İsrail’den Spike alımı için anlaşma imzaladı

Read Next

Yunanistan’da yabancı hakemler promili aştı