Komsic’ten Sırp lider Dodik’e uyarı

Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyinin Hırvat Üyesi Zeljko Komsic, Sırp Cumhuriyeti (RS) Başkanı Milorad Dodik’i anayasa mahkemesi kararlarına aykırı hamleler nedeniyle uyardı.

Komsic, Bosna Hersek dahilindeki RS entitesinde meclisin devlete ait taşınmazların entite mülkü olarak kaydedilmesine ilişkin düzenlemeyi bir kez daha gündemine almasını eleştirdi.

Dodik’in anayasaya aykırı eylemleri için cezalandırılmak yerine ödüllendirildiğini ileri süren Komsic, “Dodik, Bosna Hersek’in anayasal düzenine zarar vermeye devam ediyor. Anayasa Mahkemesi taşınmaz mülklere ilişkin düzenlemenin anayasaya aykırı olduğuna hükmetmişti. Eğer RS meclisi bu düzenlemeyi bir kez daha kabul ederse bu sefer Anayasa Mahkemesine bizzat başvuracağım.” diye konuştu.

Devlet Başkanlığı Konseyinin Boşnak üyesi Denis Becirovic de söz konusu düzenlemenin tekrar kabul edilmesi durumunda Anayasa Mahkemesine başvuracağını açıkladı.

Tartışmalı düzenleme nisan ayında kabul edildikten sonra Bosna Hersek Yüksek Temsilcisi Christian Schmidt tarafından askıya alınmış, eylül ayında ise Anayasa Mahkemesi tarafından iptal edilmişti.

Bosna Hersek’te Yugoslavya’dan kalan taşınmazların mülkiyetinin paylaşımı, ülkenin NATO’ya üyelik sürecini de karmaşıklaştırmış, Savunma Bakanlığı tarafından kullanılan 63 taşınmazın Yugoslavya adına kayıtlı olması, NATO üyeliği şartlarının yerine getirilmesinin önünü tıkamıştı.

Bosna Hersek Anayasa Mahkemesi, daha önceki kararlarında Sırp Cumhuriyeti entitesindeki taşınmaz mülklerin devlete ait olduğuna hükmetmişti. Sırp siyasetçilerin tanımadığı ilgili kararlarda Sırp Cumhuriyeti entitesindeki ekilebilir alanlar ve ormanların işletme hakkının entiteye, mülkiyet hakkının ise devlete ait olduğuna hükmedilmişti.

Kaynak: Balkan News

Read Previous

“Kosova’nın savaşa hazırlık yaptığı iddiaları Sırbistan propagandası”

Read Next

Fransa’da Müslüman lokantacı yetim çocukları hamburgerle sevindirdi