Kıvılcım Kılıç’ın 9 Mayıs Avrupa Günü mesaji

Türkiye Cumhuriyeti Priştine Büyükelçisi Kıvılcım Kılıç, 9 Mayıs Avrupa Günü vesilesiyle bir mesaj yayımladı.

Kosova ve Türkiye için Avrupa Birliği’nde ortak bir gelecek temennisi verilen mesajın tamamı şu şekilde;

“9 Mayıs Avrupa Günü’nün, başta ülkem Türkiye, tüm Avrupa ve Kosova’daki dostlarımız için hayırlı olmasını dilerim.

Avrupa’da, 1940’ların sonlarında, savaş bulutları dağıldığında, yeni savaşların vuku bulmaması, Kıta’nın ortak idealler ve değerler etrafında birleşmesi için kurulan Avrupa kurumları, savaşların yerine barışın, istikrarsızlığın yerine refahın egemen olabileceğini kanıtlayarak yüzyılın en başarılı projeleri olmuşlardır.

Türkiye de, başta kurucu üyesi olduğu Strazburg’daki Avrupa Konseyi olmak üzere, NATO ve AGİT dahil pek çok Avrupa kurumunun en başından beri üyesi olarak, Avrupa’nın ve tüm Avrupa kurumlarının gelişmesinde aktif rol oynamış, tarihsel ve coğrafi olarak bu Kıta’nın ayrılmaz bir bütününü oluşturmuştur. Bundan sonraki adım Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne tam üyeliği olacaktır.

Türkiye, Avrupa’yı, ortak bir maziyi, ortak ilke ve değerleri, bölgesel ve küresel meseleler karşısında müşterek çözüm çabalarını paylaştığımız bir ortaklık projesi olarak görmektedir.

Pek çok eşzamanlı küresel krizin devam ettiği bir ortamda, dünyayı tehdit eden istikrarsızlıklara, terör eylemlerine ve dünyadaki insani krizlere rağmen bir istikrar unsuru olarak bölgesinde dimdik duran, yüzyıllar boyunca birçok kültür ve medeniyetin birarada huzur ve barış içinde yaşadığı Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne üyeliği, barış ve medeniyet projesi olan Birliğin hiç şüphesiz daha da güçlenmesini sağlayacaktır.

Diğer taraftan, Kosova’nın Avrupa ile bütünleşme çabalarında Kosovalı dostlarımızın yanında olmaya devam edeceğimizi de bu vesileyle bir kez daha belirtmek isterim. Her zaman vurguladığım gibi, Kosova’yla ve Balkanlardaki tüm bölge ülkeleriyle ortak geleceğimizi Avrupa Birliği’nde görüyoruz. Bu süreçte, 2016 yılının hem Türkiye, hem Kosova için AB ile bütünleşmede önemli bir aşama olan vize muafiyetinin uygulamaya geçtiği bir yıl olmasını diliyorum. Kosovalı dostlarımızın müreffeh bir toplum oluşturma sürecindeki gayretlerine ve Kosova’nın uluslararası toplumun güvenilir bir ortağı olarak uluslararası alandaki çabalarına samimi desteğimiz bundan sonra da devam edecektir.

9 Mayıs Avrupa Günü’nün bir kez daha herkese hayırlı olmasını diliyor, bu anlamlı günlerin bizleri güzel bir geleceğe taşımasını diliyorum.”

Kaynak: Kosovaport

Read Previous

Makedonya’da Hıdırellez Şenliği

Read Next

Beşiktaş “Güneş” gibi parlıyor

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *