“Kirli hava nedeniyle Kosova’da her yıl 852 erken ölüm meydana geliyor”

Çocuk Hakları Sözleşmesi’nin 30’uncu  yıldönümü vesilesiyle , Kosova’da Çocukları Koruma sivil toplum kuruluşları (STK) Koalisyonu – KOMF, hava kirliliğinin çocuklardaki etkisi  hakkında araştırmalar sonuçlarının açıklandığı   basın toplantısı düzenledi.

AMC’nin araştırmasına göre,  kirli hava nedeniyle her yıl Kosova’da 852 erken ölüm meydana geliyor. İlk sırada  çocuklar, özellikle kentsel alanlarda yaşayanlar hava kirliliğinden en çok etkilenenlerin başında yer alıyor.

Basın toplantısında bu sorunu gidermek için somut adımlarla acil önlemler  alınması ve eylemlere geçilmesinin gerekli olduğu belirtildi.

KOMF direktörü Donjeta Kelmendi, kentsel alandaki vatandaşların çocukların en çok etkilendiği hava kirliliğiyle karşı karşıya olduğunu söyledi.

“Çocukları kirli havadan korumak için harekete geçme çağrısı amacıyla başlatıldı.  Vatandaşlar, çocukların en çok etkilendiği kentsel alanlarda hava kirliliği ile karşı karşıya kalıyor ”dedi.

Anneler ve Çocuklar için Eylem (AMC) Genel Müdürü Vlorian Molliqaj, Kosova’daki hava kirliliğinin 852 erken ölüme  neden olduğunu söyledi.

 

 

Kosovaport

Read Previous

Naim Süleymanoğlu vefatının ikinci yıl dönümünde anıldı

Read Next

Dünya genelinde elektrikli taşıt sayısı 5 milyonu aştı

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

2 × four =