Kirişci: Balkan ülkeleri liderleri, Erdoğan’dan yardım istedi

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Balkan turnesi sırasında Bosna Hersek, Hırvatistan ve Sırbistan liderlerinin Rusya ve Azerbaycan’dan enerji tedariği konusunda Türkiye’den yardım istediklerini söyledi.

Kirişci, “Balkan ülkeleri liderleri ‘Lütfen Putin’e söyleyin. Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile ilişkileriniz iyidir, lütfen ricada bulunun, yaklaşan kış gününde bizim ne almış olduğumuz akaryakıtlarımıza ne de vermiş oldukları gazlarda herhangi bir kesintiye gitmesinler’ dediler” ifadelerini kullandı.

Star gazetesinin haberine göre Balkan liderlerinin Putin’den gazlarını açması için ricada bulunduklarını belirten Kirişci, “Önce Bosna Hersek, ardından Sırbistan ve daha sonra Hırvatistan’da bulunduk. Üç ülkenin gerek cumhurbaşkanları gerek başbakanları gerekse de bizim bakanlar olarak muhataplarımız düzeyinde ifade ettikleri cümle şu olmuştur, ‘Ne olur önümüzdeki hafta Şangay Zirvesi’nde olacaksınız. Orada lütfen Putin’e söyleyin. Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile ilişkileriniz iyidir, lütfen ricada bulunun, yaklaşan kış gününde bizim ne almış olduğumuz akaryakıtlarımıza ne de vermiş oldukları gazlarda herhangi bir kesintiye gitmesinler’. Kime söyleniyor bu, bu ülkenin liderine. Bir düşünün, şuradaki bir kişi donsa, donacağını bilse söylemeyeceği sözleri bu ülkelerin liderleri düzeyinde kulaklarımıza iletmiştir.” diye konuştu.

Kaynak: Balkan News

Read Previous

Kafkas İslam Ordusu’nun Bakü’yü kurtarışının 104. yıl dönümü

Read Next

AK Parti Genel Başkanvekili Kurtulmuş: Yunanistan bazı Batı ülkelerinin kayığına binmesin